Usuwanie kamienia nazębnego

0
899
Usuwanie kamienia nazębnego

Wśród wszystkich schorzeń i defektów, które dotykają naszego uzębienia, jednym z najbardziej dokuczliwych jest kamień nazębny. Ten „cichy zabójca” naszej szczęki pojawia się po cichu, ale pozostawiony sam sobie na dłuższy okres czasu potrafi przysporzyć wielu problemów i komplikacji zdrowotnych. Dlatego tak istotna jest odpowiednia diagnostyka, częsta kontrola uzębienia i ewentualne wdrożenie czynności stomatologicznych neutralizujących negatywny wpływ kamienia nazębnego.

Co to jest kamień nazębny i jak powstaje?

Odpowiedzmy na początku na podstawowe pytanie czym jest i jak powstaje kamień nazębny? Najprościej ujmując, jest to zmineralizowana płytka nazębna, składająca się ze śliny, bakterii i resztek pokarmowych, która po kilkudziesięciu godzinach zaczyna się przekształcać w ten niechciany kamień. Może on następnie pokryć zewnętrzną powierzchnię zębów i zaatakować poniżej linii dziąseł. Złogi kamienia nazębnego, które często osadzają się między zębami, mają zabarwienie żółte lub brązowe. Dodajmy, że jedzenie i picie mogą łatwo poplamić kamień nazębny, zwiększając jeszcze negatywne wrażenia wizualne i wydatnie psując nasz uśmiech.

Jednak gorsze jest to, że zaniedbany kamień nazębny może być przyczyną licznych i czasami bardzo niebezpiecznych schorzeń. Nieświeży oddech to tylko początek problemów. Przede wszystkim szkodliwe kwasy wytwarzane przez bakterie obecne w kamieniu niszczą szkliwo i doprowadzają do próchnicy. Spowodowane kamieniem mechaniczne podrażnienie dziąseł może też wywołać stan zapalny. Dziąsła stają się zaczerwienione, opuchnięte, pojawia się także krwawienie podczas szczotkowania. Powiększające się złogi kamienia mogą zaatakować nawet samą kość, powodując paradontozę. Last but not least, kamień nazębny wpływać też może bezpośrednio na funkcjonowanie i stan ważnych narządów w naszym organizmie. Bakterie z naszej jamy ustnej wraz z krwią rozsiewają się po naszym ciele wytwarzając nowe, albo zaostrzając istniejące stany zapalne, zwłaszcza w przypadku serca, wątroby i nerek.

Szczęśliwie jest kilka sposobów na ograniczanie rozwijającego się kamienia. Najlepszym sposobem jest regularne usuwanie płytki sposobem domowym, czyli po prostu codzienne szczotkowanie zębów odpowiednią techniką (miękka szczoteczka, ruchy wymiatające lub okrężne), zwracając szczególną uwagę na powierzchnie dolnych zębów przednich. Używanie szczoteczki elektrycznej i nici dentystycznych może się okazać bardzo pomocne w tym względzie. Niebagatelne znaczenie ma również rodzaj spożywanych przez nas pokarmów. Wszelkie osady nazębne powstałe wskutek palenia papierosów albo picia kawy i herbaty, czy jedzenia, to prosta droga do powstania kamienia.

Ale co zrobić gdy kamień wymyka się już spod kontroli? Wówczas pomocny może być zabieg skalingu. Można wykonać go na kilka sposobów. Metoda tradycyjna wykorzystuje zestaw dłutek i sierpów. Chemiczna polega na nałożeniu na powierzchnię zębów roztworu perhydrolu, którego zadaniem jest rozpuszczenie kamienia. Poza tym mamy jeszcze metodę mechaniczną (frezowanie), laserową i dźwiękową.

Usuwanie kamienia ultradźwiękami

Obecnie najczęściej używane jest usuwanie kamienia ultradźwiękami. Podczas zabiegu skaler ultradźwiękowy emituje bardzo wysokie częstotliwości dźwięków, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Przyłożony do zębów powoduje rozbicie kamienia i osadu, a następnie jego odpryskiwanie. Ultradźwiękowy skaling jest w zasadzie bezbolesny i dokładny.

Jak widać kamień nazębny może siać spustoszenie w zdrowiu naszych zębów. Więcej na temat usuwania kamienia można przeczytać na stronie emdent.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here