Trucizny w kosmetykach – jakich substancji unikać?

0
1768
trucizny w kosmetykach
fot. pexels.com

Trucizny są nie tylko w środowisku czy w produktach spożywczych. Są również w kosmetykach, które codziennie nakładasz na swoją skórę. Poznaj kilka wybranych szkodliwych składników dla Twojej skóry i od dziś unikaj produktów, które je w sobie zawierają!

Zobacz też: https://www.citeam.pl/trucizny-w-srodowisku-o-konsekwencjach-stosowania-pestycydow/

Alkohol

Ten jest bardzo często dodawany do produktów antytrądzikowych, a jego zadaniem jest ochrona skóry przed wydzielaniem sebum i eliminacją trądziku. Jest to niestety bardzo zły składnik w kontekście przeciwtrądzikowym. Otóż obecność alkoholu w produkcie sprawia, że skóra czuje, że się przesusza i zaczyna jeszcze więcej produkować sebum, które jest właśnie odpowiedzialne za trądzik. Dodatkowo alkohol jest bardzo drażliwą substancją dla skóry i może ją podrażnić.

Aluminium

Ten składnik jest najczęściej znany jako dodatek do antyperspirantów, ponieważ ma działanie blokujące pory skóry. Dzięki czemu skóra mniej się poci lub w ogóle. Jeśli chodzi o takie krótkotrwałe działanie aluminium to rzeczywiście można powiedzieć, że nie ma tutaj nic do zarzucenia. Natomiast niewiele osób wie, że aluminium wchłaniany latami ma działanie rakotwórcze. Warto więc wybierać naturalne antyperspiranty.

Formaldehyd

Ten składnik jest najczęściej obecny w lakierach i odżywkach do paznokci, a jego pochodne to methyl aldehyde, morbicidacid, methylene oxide, formalin, methanal. Jest to składnik, który działa bardzo drażniąco, powodując wysypkę, a nawet stany zapalne skóry. Jego bezpieczne dopuszczalne stężenie to maksymalnie 5%, a w niektórych kosmetykach nawet tylko 0,2% – co powinno obrazować jego trujące dla zdrowia właściwości.

PPG – glikole polipropylenowe oraz PEG – glikole polietylenowe

Te substancje są bardzo rakotwórcze, a to głównie z tego względu, że nie mają nic wspólnego z naturalnością, ponieważ zostały wytworzone kompletnie sztucznie. Ich zaletą jest to, że sprawiają, że kremy łatwo się rozsmarowują i mają ku temu lepszą konsystencję. Natomiast poza działaniem rakotwórczym mają również negatywny wpływ na skórę, ponieważ rozpulchniają ją i niszczą naturalną barierę ochronną.

Przeczytaj też: http://dobrenawyki.pl/wiosenne-porzadki-w-garderobie-czyli-stylizacje-must-have-na-wiosne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here