Suchość oka – na co uważać?

0
2180
Suchość oka – na co uważać?

Niestety przydarza się ona coraz częściej zarówno osobom młodym, jak i starszym. Przyczyny też znacznie częściej mają swoje podłoże w naszym codziennym życiu, które prędko się zmienia i nie zawsze na lepsze. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co możesz zrobić, a by uniknąć zespołu suchego oka, a także skąd biorą się pierwsze objawy tego schorzenia.

Najczęstsze przyczyny zespołu suchego oka

Jak można łatwo się domyśleć, schorzenie to wiąże się z szybkim wysychaniem gałki ocznej spowodowanym zmniejszoną ilością produkowanego filmu łzowego. W rezultacie odczuwalna jest nieprzyjemna suchość, obrzęk oczu, swędzenie, pieczenie, a nawet zaczerwienienie, które mogą przekształcić się w poważną chorobę, jeśli nic z tym nie zrobisz.

Istnieje kilka podstawowych powodów, które wpływają na suchość oka, a jednym z nich jest nieprawidłowe noszenie soczewek. Bardzo często zdarza się, że użytkownicy szkieł nie stosują się do zaleceń producenta, a co za tym idzie zakładają soczewki po terminie przydatności. Warto zaznaczyć, że są one bezpieczne do noszenia tylko przez określony czas od momentu otwarcia opakowania, a po upływie tego czasu oczy zaczynają się coraz bardziej męczyć i jednocześnie przesuszać.

Inną przyczyną może być pogarszający się stan powietrza, z którym mamy obecnie do czynienia w całej Polsce. Wskaźniki stężenia smogu w powietrzu rzadko już pokazują stan dobry, przez co przebywanie na zewnątrz wiąże się z różnymi dolegliwościami pobocznymi. Naukowcy nadal pracują nad udowodnieniem złych skutków wdychania i styczności ze smogiem, ale z pewnością różne spaliny i niekorzystna atmosfera mogą wpływać na szybsze przesuszanie się oczu, które po pewnym czasie zaczynają nas swędzić i piec.

Poza tym ludzie obecnie pracują cały czas z komputerem lub telefonem, a nawet jeśli nie pracują, to ciągle mają styczność z elektroniką. To promieniowanie również negatywnie wpływa na kondycję naszego wzroku, ale również stan zdrowia naszych gałek ocznych. W rezultacie także możesz spodziewać się nadmiernego przesuszania oczu, co prowadzi właśnie do zespołu suchego oka.

Również trzeba wspomnieć o innych przyczynach, które także mogą mieć znaczenie w Twoim przypadku:

  • wiek
  • towarzyszące schorzenia i choroby
  • niewłaściwa dieta, używki
  • zmiany hormonalne
  • przyjmowane leki

Co możesz zrobić?

Chcąc najpierw zapobiegać objawom zespołu suchego oka, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na poprzednio wymienione przyczyny. Należy ich unikać lub ograniczać w miarę możliwości, jak na przykład pracę przed komputerem – zawsze możesz chwilę odpocząć i odejść od monitora. Prawidłowe noszenie soczewek także nic Cię nie kosztuje, a w kwestii świeżego powietrza możesz zacząć od siebie i pomagać środowisku zregenerować się.

Jednak jeśli już masz do czynienia z pierwszymi symptomami suchości oka, wypróbuj nawilżające krople do oczu, które bardzo często zawierają w składzie niezbędne witaminy i minerały, które regenerują powłokę gałki ocznej, stymulują produkcję sztucznych łez i chronią przed czynnikami zewnętrznymi, a zatem mogą świetnie nadawać się również jako produkt zapobiegający, jak i leczący.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here