Skutery i wózki elektryczne – jak dobrać wózek do swoich potrzeb?

0
1456
Skutery i wózki elektryczne – jak dobrać wózek do swoich potrzeb?

Elektryczne wózki inwalidzkie oraz skutery dla niepełnosprawnych pozwalają osobom dysfunkcyjnym w większym stopniu uczestniczyć w życiu społecznym bez pomocy bliskich. Wybierając pojazd, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które pozwolą dopasować go do indywidualnych wymogów.

Wózek elektryczny i skuter elektryczny – niepełnosprawność bez barier

Wózki elektryczne oraz skutery inwalidzkie to dla osób zmagających się z zaawansowaną niepełnosprawnością szansa na znaczne zwiększenie samodzielności w codziennym życiu. To doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, których ograniczenia fizyczne uniemożliwiają korzystanie z tradycyjnych, manualnych wózków inwalidzkich, wymagających pracy mięśni.

Dzięki tego typu mechanicznym środkom transportu spacer, zakupy czy załatwienie sprawy urzędowej przestają być uzależnione od towarzystwa osób trzecich. Zanim zdecydujemy, jaki wózek elektryczny lub skuter kupić warto zapoznać się ze specyfikacją dostępnych na rynku pojazdów.

Jak wybrać wózek inwalidzki elektryczny?

Inwalidzki wózek elektryczny działa dzięki napędowi wbudowanego silnika, którego moc powinna stanowić jedno z pierwszych kryteriów wyboru urządzenia. Te najsłabsze pozwolą na osiągnięcie prędkości 6 km/h, najmocniejsze nawet 25 km/h. Uwagę należy zwrócić także na akumulator – popularnością cieszą się modele z akumulatorami suchymi żelowymi, które nie wymagają stosowania żadnych płynów i pracują nawet przez 8 godzin. Maksymalny czas pracy najlepiej przetestować podczas wyjścia z bliskim, by mieć pewność, że sprzęt nie odmówi posłuszeństwa poza domem.

Wózki elektryczne inwalidzkie wyposażone są w sterowniki odpowiednio dostosowane do osób prawo- i leworęcznych. Przy zaburzonej sprawności kończyn górnych, należy upewnić się, że joysticka będzie dla pacjenta łatwy w obsłudze. Oceńmy także siedzisko – sprawdźmy możliwość obrotu i regulacji wysokości, szerokość i głębokość, możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia, rozmieszczenie i wymiary podłokietników. Ważnym parametrem jest dopuszczalny udźwig, promień skrętu czy maksymalna wysokość przeszkody.

Skutery elektryczne dla niepełnosprawnych i seniorów

Mobilność osób niesprawnych zapewniają także elektryczne skutery inwalidzkie umożliwiające pokonywanie długich dystansów nawet w dość trudnym terenie. Z uwagi na stabilność pojazdu i łatwość w obsłudze coraz częściej korzystają z nich nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy. Warunkiem bezpiecznego użytkowania jest sprawność rąk, co należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.(Poznaj ofertę – kupna i wynajmu – wózków i skuterów elektrycznych dla osób niepełnosprawnych: https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne/skutery-elektryczne-i-wozki/

Do ważnych parametrów skutera elektrycznego należą:

  • moc silnika decydująca o maksymalnej prędkości (do 15 km/h);
  • moc akumulatorów, przekładająca się na czas pracy;
  • rodzaj kół i amortyzatorów – zwłaszcza gdy skuter będzie użytkowany w przestrzeni pozamiejskiej;
  • promień skrętu – zwrotność jest szczególnie ważna w przypadku niewielkich pomieszczeń (120–200 stopni);
  • wymiary i waga – długość pojazdu może wahać się od 100 do 150 cm, waga zaś od 40 do nawet 150 kg, co ma znaczenie w kontekście przechowywania i przewożenia sprzętu.
[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here