Separator amalgamatu – nowy nabytek w gabinecie stomatologicznym

0
1941
Separator amalgamatu – nowy nabytek w gabinecie stomatologicznym

Być może nie słyszałeś nigdy o separatorze amalgamatu lub wręcz przeciwnie – jesteś lekarzem stomatologiem, a z separatorem masz styczność na co dzień. Tak, czy inaczej separatory amalgamatu to za niedługo stały bywalec gabinetów, który zostanie wprowadzony w 2019 roku. Czym jest separator oraz dlaczego będzie to jeden z obowiązkowych elementów gabinetu dentystycznego? Wszystkich zaciekawionych dentystycznym urządzeniem zapraszamy do sprawdzenia poniższego artykułu. Zapraszamy!

Czym jest separator amalgamatu?

To urządzenie, które służy do zbierania oraz zatrzymywania cząstek amalgamatu. Amalgamat to stosowane w stomatologii wypełnienie w ubytkach, które zawiera duże ilości rtęci, srebra czy miedzi. Obecnie powoli odchodzi się od stosowania amalgamatów, ze względów zdrowotnych pacjentów. To również mało estetyczne rozwiązanie ubytków, które dość wyraźnie odznacza się w zagłębieniu zęba. Jego kolor jest połyskujący orz metaliczny, który nie pokrywa się z mlecznym kolorem zęba. Rtęć to szkodliwy składnik wypełnień zębów, który może negatywnie wpłynąć na stan oraz zdrowie pacjentów. Separator amalgamatu ma przede wszystkim zatrzymać cząstki przed wypływem do kanalizacji. Jak tego dokonuje?

Działanie separatora

Separatory amalgamatu zbierają rtęć, które znajdują się pomiędzy pompą, a kanalizacją. Spływające ścieki dentystyczne są odprowadzane są przez przewód podciśnieniowy, a przechodząc przez separator, rtęć oraz inne szkodliwe metale będące resztami po ubytkach są zatrzymywane wraz z resztkami zębów.

Dlaczego warto się zdecydować?

Przez szkodliwe metale, które są odprowadzane do ścieków, separatory amalgamatu to urządzenia, które mają zwiększyć czystość wód. Poprzez praktyki dentystyczne, które mają na celu usuwanie ubytków, czy też zębów zwiększa się ilość rtęci w kanalizacji. Ich ilość jest aż tak wielka, że od 2019 roku wchodzi przepis, który będzie obowiązywał wszystkie gabinety stomatologiczne. Amalgamat stomatologiczny będzie zatem nieodłącznym elementem każdego gabinetu stomatologicznego, który ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa odprowadzanych ścieków dentystycznych. To ma przyłożyć się do zwiększenia czystości w środowisku, gdzie rtęć to jeden z groźniejszych metali dla ludzi, jak i zwierząt. Rtęć przyczynia się między innymi do wielu chorób jak choroba Alzheimera, utrata słuchu czy też powoduje problemy reprodukcyjne. To również metal, który sprawia przewlekłe zmęczenie oraz inne podobne dolegliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here