Choroby serca są w dzisiejszych czasach jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej umieralności. Sprzyja temu rozwój cywilizacji, poprawiająca się sytuacja materialna ludności, dostęp do wygód (każdy ma auto) i żywności (w tym – przetworzonej), a także wszechobecny stres.
Przewlekła niewydolność serca
Warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest niewydolność serca. Otóż, jest to złożony zespół objawów powodujących stan, w którym serce nie jest zdolne do wykonywania swojej pracy (pompowania odpowiedniej ilości krwi do narządów).
Jeśli objawy pojawiają nagle i rozwijają szybko – mówimy o niewydolności ostrej.
Czasem jednak choroba rozwija się stopniowo i podstępnie, nawet całymi latami. Mówimy wtedy o przewlekłej niewydolności serca.
Najczęstsze przyczyny
- choroba niedokrwienna serca
- nadciśnienie tętnicze
- zapalenie mięśnia sercowego.
Przewlekła niewydolność serca charakteryzuje się wieloma objawami:
- duszność – najpierw w czasie wysiłku, często zmuszająca do jego przerwania lub częstszych odpoczynków; z czasem jednak może się pojawić duszność spoczynkowa (bez większego wysiłku) lub nocna – zmuszająca do spania w pozycji półsiedzącej,
- częste oddawanie moczu w nocy,
- obrzęki kostek, podudzi a nawet ud, z reguły pojawiają się pod koniec dnia lub po długim chodzeniu,
- nasilające się uczucie zmęczenia i męczliwości, co utrudnia pokonywanie wysiłków,
- kaszel,
- bóle brzucha.
Leczenie przewlekłej niewydolności serca jest kompleksowe i obejmuje kilka aspektów:
- leczenie farmakologiczne – leki przepisywanie przez lekarza prowadzącego
- leczenie przyczynowe – obejmuje leczenie schorzeń będących pierwotną przyczyną niewydolności serca.
- leczenie niefarmakologiczne – obejmuje zmianę stylu życia. Mowa tu o odpowiedniej diecie ( zmniejszenie spożycia soli, ograniczenie ilości tłustych mięs, zwiększenie podaży warzy i owoców), regularnej i umiarkowanej aktywności ruchowej, zaprzestaniu palenia tytoniu i picia alkoholu, normalizacji masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, unikanie stresu, szczepienia przeciw grypie, unikanie niektórych leków (popularne leki przeciwbólowe).