Powikłania poantybiotykowe. Czym wspomóc kurację?

0
1691
Powikłania poantybiotykowe

Nasze jelita są zasiedlane przez około 500 gatunków bakterii odpowiedzialnych między innymi za wsparcie trawienia i odporność organizmu. Przyjmowanie antybiotyku zabija nie tylko bakterie wywołujące chorobę, ale również te tworzące mikroflorę jelitową. Zaburzenia w jej składzie prowadzą do przykrych powikłań. W jaki sposób im zapobiegać? Jak wybrać odpowiedni probiotyk – suplement diety odbudowujący florę jelitową?

Biegunka i inne powikłania po antybiotyku

Jedną z częstszych reakcji na przyjmowanie antybiotyku stanowią reakcje alergiczne. Zanim rozpoczniemy przyjmowanie antybiotyku, warto wykonać próbę uczuleniową polegającą na wstrzyknięciu jego niewielkiej dawki. Jest to jednak dość rzadko praktykowane. Kolejnym typowym powikłaniem są infekcje grzybiczne polegające na pojawianiu się w obrębie jamy ustnej bolesnych pleśniawek i aft. W przypadku kobiet zdarzają się także infekcje pochwy.

Najczęstszy rodzaj powikłań poantybiotykowych stanowi jednak biegunka. Szacuje się, że dotyczy ona nawet 30% osób dorosłych i do 20% dzieci przechodzących kurację antybiotykową. Dolegliwościom żołądkowym towarzyszą brak apetytu, nudności i wymioty. Biegunka prowadzi do odwodnienia organizmu, co jest szczególnie groźne w przypadku najmłodszych, zwłaszcza noworodków. Dlatego przyjmując antybiotyki, powinniśmy jednocześnie zadbać o wsparcie kuracji, które regeneruje mikroflorę jelitową. W ten sposób mamy szansę zapobiec biegunce lub przyspieszyć jej wyleczenie.

Uwaga na dietę

Jednym z kluczowych elementów wsparcia kuracji antybiotykowej jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim warto postawić na dietę bogatą w probiotyki, czyli drobnoustroje zasiedlające nasze jelita. Pożyteczne bakterie znajdziemy między innymi w kiszonkach będących źródłem kwasu mlekowego. Warto sięgać również po poddane fermentacji produkty mleczne, przede wszystkim kefir i jogurt. Przed zakupem należy jednak przeczytać skład tych produktów, by przekonać się, czy rzeczywiście zawierają kultury bakterii powstałe w procesie fermentacji.

Z kolei cebula, czosnek, banany i chleb to przykłady produktów będących źródłami prebiotyków, czyli substancji stymulujących namnażanie bakterii probiotycznych. W trakcie antybiotykoterapii warto zwiększyć ilość świeżych warzyw i owoców stanowiących naturalne źródła witamin.

Jak wybrać odpowiedni suplement diety?

W celu wsparcia kuracji antybiotykowej mamy także do dyspozycji gotowe rozwiązanie – suplement diety z probiotykiem. Obecnie jednym z najczęściej stosowanych jest szczep Lactobacillus rhamnosus GG. Jednocześnie jest on najlepiej poznanym szczepem w badaniach klinicznych, który zasiedla naturalnie nasze jelita. Udowodniono między innymi, że suplement diety w postaci Lactobacillus rhamnosus GG skraca czas trwania biegunki średnio o 37 godzin. Dodatkowo w 65% przypadków zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki spowodowanej przyjmowaniem antybiotyków.

Ten dobroczynny szczep znajdziemy między innymi w dostępnym w aptekach preparacie Active Flora, który ma wygodną formę kropli, w wersji Baby można podawać go już od pierwszych dni życia. W trakcie kuracji antybiotykowej nie powinno się natomiast przyjmować suplementów diety z witaminami, ponieważ sprzyjają one namnażaniu się bakterii powodujących dolegliwość. Takie preparaty będą jednak bardzo przydatne już po zakończeniu kuracji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here