Paluch koślawy – jak powstaje?

0
2145
Paluch koślawy - jak powstaje?

Hallux valgus, inaczej tak zwany paluch koślawy to zaburzenie w ustawieniu paliczka podstawnego palucha i I kości śródstopia, do którego dochodzi w stawie śródstopno-paliczkowym palucha.
Staw ulega deformacji, która prowadzi do koślawienia palucha w wyniku odchylenia paliczka bliższego palucha do boku z jednoczesnych wychyleniem pierwszej kości śródstopia w stronę przyśrodkowej krawędzi stopy. W zaawansowanym stadium paluch rotuje się, a nawet zachodzi nad lub podchodzi pod drugi palec. Jest to jedna z najczęściej występujących deformacji przodostopia. Choroba zdecydowanie częściej występuje u kobiet.
Haluksy mogą pojawić się u osób w różnym wieku i zwykle stopień deformacji postępuje z upływem czasu.

Przyczyny

Za główną przyczynę uważa się niezdolność więzadeł i mięśni stopy do utrzymania prawidłowego kształtu stopy podczas obciążania. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi są:
– płeć – kobiety
– czynniki genetyczne
– nadwaga
– noszenie nieprawidłowego obuwia
– stopa płasko-koślawa
– reumatoidalne zapalenie stawów
– nadmierna ruchomość I promienia
– płaskostopie poprzeczne
– ograniczenie zgięcia grzbietowego w stawie skokowym

Leczenie

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy nosić dobrze dobrane buty. Nie za ciasne, unikać należy wąskich czubków oraz obcasów. Noszenie butów na obcasie powoduje nieprawidłowy rozkład obciążenia na stopie, co z kolei przyczynia się do obluzowania mięśni i więzadeł oraz sprzyja powstawaniu haluksa. Bardzo pomocne jest również wykonanie indywidualnych wkładek u fizjoterapeuty. W aptekach dostępne są również specjalne osłonki, które mają za zadanie równomiernie rozłożyć siły działające na duży paluch oraz niwelować ucisk. Często przy deformacji palucha pojawiają się bolesne modzel i odciski. Gdy dojdzie do takich zmian należy udać się do podologa. Ona za pomocą specjalnych narzędzi usunie źródło bólu. Kiedy stadium palucha koślawego jest dość zaawansowane, a metody leczenia zachowawczego nie przynoszą spodziewanych efektów należy rozważyć konieczność zabiegu operacyjnego. Metod operacyjnych jest wiele, do tej pory zostało opisanych aż 150.
Wyboru tej właściwej dokonuje lekarz ortopeda, w zależności od stopnia zaawansowania zmian oraz oczekiwań osoby której dotyczy problem.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here