Objawy niewydolności serca

0
1209
Objawy niewydolności serca

Niewydolność serca występuje wtedy, gdy serce nie jest w stanie dostarczyć do organizmu takiej ilości krwi, na jaką zasługuje i jest mu potrzebna. Jej początkiem jest choroba wieńcowa.

Jakie są objawy niewydolności serca?

Objawy niewydolności sercaPrzede wszystkim jest to zła praca serca, co objawia się nierównym jego biciem, złym ciśnieniem krwi. Odczuwamy większe zmęczenie po wysiłku, który wcześniej nie sprawiał nam większych problemów. Duszność odczuwamy też w nocy podczas spoczynku. Innymi objawami niewydolności serca są – suchy kaszel i odkrztuszanie wydzieliny z lekką domieszką krwi. Mogą pojawiać się także obrzęki czy uczucie napompowania ciała, co jest powodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Zwiększa się obwód brzucha, choć jemy tyle samo co wcześniej. Objawy niewydolności serca to także ogólne osłabienie, wyniszczenie organizmu. W związku ze słabą pracą serca i słabym krążeniem krwi chorzy z niewydolnością serca często mają zimne stopy i zimne dłonie. Niewydolność serca może powodować również większe pocenie się.
Przy niewydolności przewlekłej pojawia się też uczucie ciągłego zmęczenia, nie mamy dużo siły.

Jak zapobiegać niewydolności serca?

Podstawą są regularne badania, szczególnie jeśli w rodzinie występowały już podobne przypadki lub ktoś cierpiał na różnego rodzaju choroby sercowe.
Powinniśmy się też dobrze, zdrowo odżywiać. Jeść owoce, warzywa, chude mięso i nabiał i ryby. Powinniśmy ograniczyć spożycie soli.
Aby poprawić krążenie powinniśmy spędzać czas aktywnie, na świeżym powietrzu, np. spacerując.

Leczenie niewydolności serca

Leczenie głównie polega na stosowaniu farmakologii. Lekami stosowanymi w niewydolności są:

  • inhibitory konwertazy angiotensyny, np. ramipryl, chinapryl,
  • beta adrenolityki – metoprolol, karwediol
  • iwabradyna
  • doksyna
  • leki odwadniające
  • leki przeciwzakrzepowe
  • sartany – valsartan, losartan

Niewydolność serca oraz stosowanie leków na tą chorobę może powodować problemy z nerkami. Należy pamiętać o stałych badaniach. Warto badać poziom kreatyniny, sodu i potasu.

Niewydolność serca może także być chorobą współistniejącą np. przy chorobach tarczycy. Niewyleczona niewydolność serca może prowadzić do śmierci dlatego osoby w grupie ryzyka powinny bardziej na siebie uważać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here