Najlepsze sposoby na poprawę pamięci

0
1515
Najlepsze sposoby na poprawę pamięci

Zdolności do zapamiętywania są kwestią bardzo indywidualną, a wydajność procesu nauki, kojarzenia faktów i zdolności koncentracji zależy od wielu czynników. Sprawdź, jak wykorzystując proste ćwiczenia i uzupełniając dietę o odpowiednią ilość płynów i elektrolity bez recepty możesz wpłynąć na swoją pamięć.

Problemy z przyswajaniem informacji, zapominanie o ważnych spotkaniach bądź też trudności w skupieniu uwagi wynikające ze znużenia mogą mieć źródło w nieodpowiedniej diecie, nieprawidłowym nawodnieniu oraz braku równowagi elektrolitowej. Zdarza się także, że wynikają one z przemęczenia organizmu. Sprawdź, jak zapobiec tym objawom.

1. Prawidłowe nawodnienie

Elektrolity i minerały w organizmie mają znaczący udział w wielu procesach związanych z prawidłowym działaniem układu nerwowego. Te cenne składniki traci się wraz z potem podczas intensywnego wysiłku fizycznego. To właśnie dlatego elektrolity bez recepty polecane są często sportowcom, jednak na nieprawidłowy poziom nawodnienia organizm narażony jest nie tylko w czasie treningu. Nieprawidłowe nawodnienie może być spowodowane także zbyt dużą ilością napojów zawierających kofeinę. Działają one odwadniająco i tym samym powodują, że organizm traci elektrolity. Uzupełniające składniki diety takie, jak woda mineralna o wysokiej zawartości składników mineralnych, pokarmy o wysokiej zawartości magnezu, wapnia i potasu (banany, migdały, gorzka czekolada) czy wreszcie elektrolity bez recepty, na przykład tabletki musujące mogą znacznie wpłynąć na zdolność zapamiętywania a także wspomóc organizm podczas długotrwałej nauki.

2. Trenuj umysł!

Jeśli zależy ci na aktywności która będzie wspomagać zdolność zapamiętywania w długofalowej perspektywie, do codziennych zajęć włącz krótkie ćwiczenia dla mózgu. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju łamigłówki, Sudoku, krzyżówki, skojarzenia i gry logiczne. Dodatkowo codziennie zaskakuj swój układ nerwowy nowymi wyzwaniami. Każde złamanie rutyny będzie kolejnym bodźcem, który przekieruje mózg na mniej utarte ścieżki. Jednego dnia wyzwaniem może być trzymanie szczoteczki do zębów inną niż zazwyczaj ręką podczas porannej toalety, a kolejnego wybranie innej niż zazwyczaj drogi dojazdu do pracy. Wspaniałe efekty może także przynieść nauka nowego sportu albo języka.

3. Odpoczywaj

Pamiętaj, że nie tylko zdrowa dieta, elektrolity i minerały oraz ćwiczenia mózgu wpływają na wydajność mózgu. Wszystkie te zabiegi nie przyniosą rezultatu, jeśli twój umysł nie będzie wypoczęty. Dlatego do codziennej pracy lub nauki koniecznie włączaj krótkie przerwy (mózg jest w stanie utrzymać koncentrację na wysokim poziomie przez około 40-50 minut). Warto także wiedzieć, że zdolność do zapamiętywania jest optymalna jedynie wtedy, gdy organizm jest wypoczęty. Zarywanie nocy przed ważnym egzaminem może się nie sprawdzić także dlatego, że to właśnie podczas snu mózg porządkuje nabyte w ciągu dnia informacje i systematyzuje wiedzę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here