Jakie usługi świadczy protetyk?

0
2534
Jakie usługi świadczy protetyk?

Czym dokładnie zajmuje się protetyk? Z jakimi problemami możemy się udać do jego gabinetu?Oczywiście wiodącym zajęciem protetyka, jest wykonywanie protez. Wskazuje na to nazwa profesji. Nie jest jednak tak, że protetyk wykonuje tylko i wyłącznie protezy. Jakie zatem jeszcze zabiegi możemy wykonać u protetyka?

Mosty protetyczne – co to takiego?

U protetyka możemy bez najmniejszego problemu wykonać mosty protetyczne. Czym dokładnie jest most protetyczny? Najprościej rzecz ujmując, to uzupełnienie luk, które powstają w łuku zębowym. W skład mostu protetycznego wchodzą korony, jak również przęsła, które przytwierdzone są do filarów zęba właściwego. Innymi słowy, jeśli straciliśmy ząb, ale zęby go otaczające są zdrowe, może zostać założony most protetyczny. Protetyka oferuje sposoby, dzięki którym jesteśmy w stanie zapewnić sobie piękny i zdrowy uśmiech.

Korony zębowe – czym dokładnie są?

Innym rodzajem zabiegu, który możemy wykonać u protetyka, jest założenie koron zębowych. Czym dokładnie są korony zębowe? Najogólniej rzecz ujmując, korona zębowa jest swego rodzaju czapeczką, która nakładana jest na ukruszone lub po prostu złamane zęby. Podstawową funkcją, którą mają za zadanie spełniać korony, jest poprawienie kształtu zęba. Mogą też one zaradzić przebarwieniom nazębnym. Korony zębowe zakłada się w sytuacji, kiedy ząb jest martwy – np. w wyniku leczenia kanałowego. Korony zębowe są też stosowane w momencie, kiedy dochodzi do rekonstrukcji zgryzu.

Oczywiście poza opisanymi powyżej zabiegami, protetyk wykonuje także protezy. Dobrze jest jednak wiedzieć, z jakimi innymi problemami możemy się do niego udać. Wówczas z pewnością nie będziemy mieli wątpliwości, jeśli chodzi o leczenie u protetyka. Kiedy wystąpi u nas problem, będziemy w stanie dość szybko odpowiedzieć na pytanie, czy może on być rozwiązany u protetyka.  Uproszczenie, które sugeruje, że protetyk wykonuje tylko i wyłącznie protezy, jest nieprawidłowe. Niestety, nadal jest ono bardzo mocno zakorzenione w naszej świadomości.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here