Jakie są objawy przewlekłej białaczki szpikowej?

0
1519
Jakie są objawy przewlekłej białaczki szpikowej

Przewlekła białaczka szpikowa to nowotwór krwi, który powstaje wskutek mutacji genetycznej. Może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci. Jakie daje objawy?

Przewlekła białaczka szpikowa to rak krwi, który powstaje w wyniku mutacji genetycznej, podczas której jedna para chromosomów komórek macierzystych szpiku tworzy patologiczny gen, który zaczyna mieć wpływ na inne komórki.

Powstały w ten sposób nieprawidłowy gen powoduje, że komórki krwi z linii leukocytowej, czyli tzw. granulocyty, zaczynają się mnożyć w niekontrolowany sposób, w wyniku czego do krwi obwodowej przedostaje się zbyt duża liczba granulocytów.

Przewlekła białaczka szpikowa – objawy

Białaczki o charakterze przewlekłym, w przeciwieństwie do tych o charakterze ostrym, mają dość łagodny, ale i długi przebieg. Przewlekłe białaczki rozwijają się w organizmie etapami, a każdy z nich daje określone objawy.

W fazie przewlekłej najczęstszą nieprawidłowością jest zwiększona ilość białych krwinek. Może to wywoływać takie dolegliwości jak np. przewlekłe zmęczenie, bóle głowy oraz kończyn. W tej fazie może także wystąpić powiększenie śledziony i utrata wag.

W kolejnej fazie, tzw. przyspieszonej, choroba rozwija się szybciej. Niewłaściwe, patologiczne komórki blastyczne przedostają się ze szpiku do krwi obwodowej i mogą zająć wątrobę i śledzionę. W tym czasie często dochodzi też do nasilenia objawów pierwszej fazy. Ponadto, u chorego może wystąpić nocna potliwość i objawy charakterystyczne dla niedokrwistości, czyli anemii.  Bladość skóry i błon śluzowych, apatia, zmęczenie, duszność i spadek tolerancji wysiłku są efektem niedoboru prawidłowo działających krwinek czerwonych.

Trzecią fazą jest tzw. faza blastyczna, która odznacza się dużą gwałtownością i agresywnością i przypomną ostrą postać białaczki. W tym stadium podział zmutowanych komórek nowotworowych jest bardzo szybki i powoduje wyparcie zdrowych krwinek. Chory może cierpieć na częste infekcje odporne na leczenie, może mieć skazę krwotoczną czy krwotoki. Szukasz informacji o białaczce? Więcej znajdziesz na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Kto może zachorować na tę białaczkę?

Przewlekła białaczka szpikowa występuje dość rzadko. W naszym kraju notuje się co roku około 400 zachorowań, co stanowi ok. 15 proc. nowo rozpoznanych białaczek u osób dorosłych. Choć choroba może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci, częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Zazwyczaj też częściej chorują na nią osoby po 60. roku życia choć diagnozuje się ją również coraz częściej u młodszych pacjentów, także u dzieci.

Choć przyczyny przewlekłej białaczki szpikowej nie są znane, specjaliści uważają, że wśród czynników ryzyka mogących mieć wpływ na zachorowanie jest m.in. narażenie na benzen czy promieniowanie jonizujące.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here