Jakie są najczęstsze choroby skóry dłoni?

0
1769
Jakie są najczęstsze choroby skóry dłoni

Choroby dermatologiczne mogą dotyczyć różnych partii ciała. Zmiany równie często co na twarzy pojawiają się na dłoniach – to wyjątkowo eksponowana, mająca bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym część skóry, na dodatek niezwykle cienkiej i wrażliwej. Jakie są najczęściej występujące choroby skóry dłoni? Jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny i rodzaje chorób skórnych dłoni

Choroby skóry dłoni spotykane są dosyć często. Wszystko dlatego, że dłonie są bardzo delikatne, wrażliwe na temperaturę, wilgotność, kosmetyki, inne czynniki środowiskowe. Dodatkowo są na nie szczególnie eksponowane, ponieważ są dla człowieka głównym narzędziem w codziennym życiu.Wiele chorób dermatologicznych dotyczących skóry rąk ma podłoże grzybicze. Wystarczy podać rękę osobie chorującej na drożdżycę czy dotknąć przedmiotu, który wcześniej miał kontakt z nosicielem któregoś szczepu grzybów, żeby nabawić się schorzenia grzybiczego. Najpopularniejsze to drożdżyca i grzybica rąk. Charakterystycznym dla nich objawem jest schodzenie skóry między palcami.Równie często diagnozowane są choroby na tle alergicznym, zwłaszcza egzema i zapalenie kontaktowe skóry, u osób, które mają do czynienia z surowym mięsem także różyca. Dolegliwości na tle alergicznym manifestują się opuchlizną, zaczerwienieniem, swędzącą lub bolesną wysypką.

Choroby skórne dłoni – jak leczyć?

Jeśli skóra dłoni jest silnie podrażniona, a objawy nie są wynikiem na przykład przemarznięcia czy zbyt słabego nawilżania, a dodatkowo pojawia się np. swędząca wysypka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.Ustalenie diagnozy to pierwszy krok to pozbycia się nieprzyjemnych objawów. Sposób postępowania zależy bowiem od rodzaju i przebiegu schorzenia. W chorobach alergicznych należy zminimalizować kontakt z drażniącym czynnikiem, ważne jest też nawilżanie skóry i odbudowa jej filtra ochronnego. W chorobach na tle grzybiczym konieczne są leki przeciwgrzybiczne.

Gdzie znaleźć lekarza specjalistę od chorób skórnych dłoni?

Podejrzewając chorobę skóry dłoni, najlepiej udać się bezpośrednio do dermatologa. Czasem niezbędne będzie skierowanie od internisty – lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli okaże się, że wysypka czy zaczerwienienie mogą być objawem alergii, dermatolog skieruje pacjenta na testy alergologiczne. We współpracy z alergologiem opracuje też optymalny sposób leczenia i przywrócenia skórze dobrej kondycji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here