Jaki probiotyk przy antybiotyku wybrać?

0
1935
Jaki probiotyk przy antybiotyku wybrać

Terapia antybiotykami pomaga leczyć infekcje wywołane bakteriami. Warto jednak wiedzieć, że oprócz tych złych, wyjaławia również dobre. Aby przywrócić równowagę mikroflory bakteryjnej jelit, warto wspierać ją probiotykami. Sprawdź, jaki probiotyk przy antybiotyku wybrać?

Jak dobrze wybrać probiotyk? Istotnych jest kilka czynników, między innymi zawartość bakterii poszczególnych szczepów oraz obecność prebiotyku w składzie. Sprawdź, czym mogą różnić się poszczególne preparaty dostępne na rynku i jak wspomóc mikrobiotę po antybiotykoterapii.

Terapia antybiotykowa – czego unikać?

Aby terapia antybiotykowa była bezpieczna należy przyjmować leki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego nadzorem. Zazwyczaj probiotyk przy antybiotyku aby wesprzeć mikroflorę jelitową i uzupełnić wyjałowione bakterie. Pamiętaj też o innych zasadach dotyczących leczenia antybiotykami. Samodzielna decyzja o rozpoczęciu terapii może mieć niekorzystne dla zdrowia skutki. Co więcej, niewskazane jest przedwczesne zakończenie leczenia. Pełna terapia zakłada przyjęcie wszystkich antybiotyków zaleconych przez lekarza, a zmniejszenie tej ilości i skrócenie czasu leczenia może doprowadzić do nawrotu infekcji. Przez cały czas trwania terapii, a niekiedy też dłużej, warto sięgać po probiotyk.

Jak wybrać probiotyk?

Bakterie zamieszkujące jelito dzielą się na szczepy, z kolei te – na kolonie. Jednym z najdokładniej przebadanych szczepów dobroczynnych jest Lactobacillus. Zwróć uwagę, czy preparat zawiera szczepy Lactobacillus helveticus i Lactobacillus rhamnosus i kolonie Bifidobacterium bifidum Lactobacillus casei. Nie bez znaczenia jest również ilość bakterii w porcji preparatu. Upewnij się zatem, że wybrany przez ciebie probiotyk przy antybiotyku ma odpowiedni skład.

Probiotyk, prebiotyk, synbiotyk

Wybierając odpowiedni produkt dobrze jest znać różnicę pomiędzy tymi trzema preparatami. Probiotyki to drobnoustroje, które korzystnie wpływają na równowagę bakteryjną w jelitach. Aby jednak mikroflora jelitowa była w równowadze, bakterie muszą się aktywnie namnażać. Do tego celu służą prebiotyki, czyli substancje które są dla bakterii pożywieniem. Występują one naturalnie w niektórych pokarmach, na przykład w karczochach, czosnku, cebuli, bananach, pszenicy oraz w szparagach. Znajdziesz je także w synbiotykach, czyli w tych preparatach probiotycznych, które w składzie mają i probiotyk, i prebiotyk.

Kapsułki czy saszetki?

Probiotyki dostępne w aptekach występują pod kilkoma postaciami. Najczęściej polecane są te w kapsułkach, jednak preparaty te można również dostać w formie kropel lub w saszetkach do rozpuszczania. Te zazwyczaj polecane są dzieciom. Warto wiedzieć także, że niektóre kapsułki wyposażone są w specjalną powłokę zwiększającą odporność bakterii na niskie pH soku żołądkowego oraz na enzymy trawienne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here