Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

0
2182
Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych co roku problem wszy we włosach dotyka około 9 milionów osób. W Polsce i innych krajach europejskich wszawica występuje równie często, szczególnie u najmłodszych. Czym charakteryzuje się wszawica? Objawy z początku łatwo pomylić z łupieżem, a liczą się szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Jak zauważyć wszy i gnidy we włosach? W jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?

Wszawica – objawy, które z początku nie są jednoznaczne

Początkowe objawy wszawicy mogą być niejednoznaczne. Swędzenie skóry głowy miewa wiele potencjalnych przyczyn – nie musi być to koniecznie wszawica. Objawy nie są proste to powiązania z tym problemem na pierwszy rzut oka wszy, ze względu na brunatne ubarwienie i niewielkie rozmiary, nie rzucają się w oczy. Z kolei ich jaja – żółte bądź beżowe gnidy o długości do 0,8 mm – stosunkowo łatwo pomylić z łupieżem. Dlatego w celu postawienia diagnozy ważna jest dokładna obserwacja głowy. Gnidy we włosach najczęściej uczepione są bliżej ich nasady. Gdy kolonia się rozrośnie, swędzenie staje się coraz bardziej uciążliwe. Na skórze głowy pojawiają się ranki, strupy i zaczerwienienia, spowodowane drapaniem. Najlepiej jednak dokładnie przeszukać okolice czubka głowy, zanim wszy we włosach urosną w znaczącą i kłopotliwą populację.

Skąd biorą się wszy we włosach?

Niewiele owadów odznacza się tak dużą wytrzymałością jak wszy. Poza organizmem żywiciela są w stanie przeżyć niemal dwie doby. Do prawdziwych wylęgarni wszawicy zaliczają się przedszkola, żłobki i szkoły, gdzie najmłodsi mają stały kontakt z rówieśnikami, nierzadko dotykają nawzajem swoich głów, części garderoby, jak również poduszek i mebli, na których pozostały wszy. We włosach czują się one natomiast doskonale. Są odporne na wodę podgrzaną do 50oC i ujemne temperatury. Jedna samica składa dziennie nawet 10 jaj, dlatego gnidy we włosach pojawiają się bardzo szybko. Są do nich trwale przytwierdzone za sprawą solidnego spoiwa, które jednocześnie stanowi dla nich źródło pożywienia, zanim w dorosłej postaci zaczną żywić się ludzką krwią. Od dzieci, które przynoszą wszy z placówek edukacyjnych, bardzo szybko zarażają się dorośli.

Jak leczyć wszy i gnidy we włosach?

Szukając skutecznego preparatu na wszy, warto postawić na rozwiązanie odpowiednie dla całej rodziny. Obecnie odchodzi się od substancji toksycznych – pestycydów, które przy okazji podrażniają skórę głowy i nie są odpowiednie dla najmłodszych. Poza tym same wszy coraz lepiej się na nie uodparniają. Skuteczny preparat na wszy usuwa również gnidy. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest Parasidose – środek oparty na oleju kokosowym o przyjemnym kwiatowym zapachu, który działa kompleksowo. Po pierwsze blokuje układ oddechowy dorosłych wszy i jednocześnie doprowadza do ich dehydracji i śmierci. Poza tym rozpuszcza spoiwo łączące gnidy z włosami, przez co doprowadza do ich śmierci i usunięcia z głowy. Kuracja trwa 15 minut, a preparat nadaje się także dla dzieci od 3. miesiąca życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here