Jak wyglądają hemoroidy?

0
1468
Jak wyglądają hemoroidy?

Hemoroidy to żylaki odbytu, które wyglądają jak czerwone guzki. Mogą być bolesne i utrudniać wypróżnianie. Dodatkowo może im towarzyszyć krwawienie, pieczenie i świąd odbytu. Zatem jak wyglądają hemoroidy i jakie są przyczyny ich powstawania?

Jak wyglądają hemoroidy?

Wygląd hemoroidów zależy głównie od stadium i zaawansowania choroby. Jeżeli chodzi o przyczynę ich powstawania to głównie jest to niezdrowy tryb życia. Przede wszystkim siedzący tryb życia, mało ruchu i niezdrowa dieta. Otyłość także może być przyczyną hemoroidów. Mała ilość ruchu i uboga dieta w witaminy i minerały sprawia, że powstają zaparcia i nie wypróżniamy się systematycznie. Trudności z wypróżnianiem i twardy stolec powodują, że przy defekacji powstaje duże ciśnienie, a to z kolei powoduje powstawanie żylaków odbytu. U kobiet hemoroidy są częstsze niż u mężczyzn. Inną przyczyną hemoroidów jest ciąża, marskość wątroby, guz miednicy mniejszej.

Aby stwierdzić, czy mamy hemoroidy to należy wybrać się do proktologa

Jak wyglądają hemoroidy?Hemoroidy mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Zewnętrze są widoczne gołym okiem i zazwyczaj powodują ból, natomiast wewnętrzne mogą nawet nie dawać żadnych dolegliwości. Wygląd hemoroidów zależy głównie od ich stadium rozwoju. Możemy wyróżniać cztery stopnie: powiększone hemoroidy (nie przemieszczają się na zewnątrz i nie są widoczne), hemoroidy, które wypadają w trakcie parcia, a następnie się chowają oraz takie, które wypadają, ale trzeba je ręcznie wprowadzić z powrotem, i takie, które są widoczne gołym okiem. Zazwyczaj są w kolorze czerwonym lub sine.

Jeżeli choroba nie jest zaawansowana to w walce z nią możemy sobie pomóc domowymi sposobami. Jednym z nich jest nasiadówka z rumianku, kory dębu lub nagietka. Taką nasiadówkę należy stosować po wypróżnieniu się przez około 20 minut. Be recepty możemy kupić także leki na hemoroidy, np. maść. Jeżeli jednak hemoroidy są już zaawansowane to będzie potrzebna pomoc lekarza. Lekarz może zaproponować, np. krioterapię, czyli zamrażanie hemoroidów przy użyciu ciekłego azotu.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here