Jak wygląda typowy dzień opiekunki osób starszych?

0
2342
Jak wygląda typowy dzień opiekunki osób starszych?

Praca w opiece wymaga całodobowej dyspozycyjności. Panie, które po raz pierwszy wybierają się w tym celu do naszych zachodnich sąsiadów na pewno zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich codzienność, ile czasu będą musiały poświęcić na obowiązki i czy w tym zawodzie można w ogóle mówić o czasie wolnym?

Poranna rutyna

Dzień w domu seniora zaczyna się zwykle tak samo. W zależności od kondycji osoby starszej, opiekunka wspiera go w porannej toalecie, pomaga zadbać o higienę i ubrać się. Następnie jej zadaniem jest przygotowanie posiłku dla siebie i podopiecznego oraz, w razie potrzeby, nakarmienie chorego. Śniadanie to moment, w którym, należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – podaniu leków. Ubrany i najedzony senior może w wrócić do łóżka lub – jeśli pozwalają mu na to siły – zająć się swoimi zainteresowaniami, przyjąć rodzinę lub gości czy wyjść do ogrodu.

Do obowiązków opiekunki – poza czynnościami pielęgnacyjnymi – najczęściej należy także dbanie o dom. Przedpołudnie to dobry moment na drobne porządki, zrobienie prania czy uzupełnienie zapasów w lodówce. Należy pamiętać, aby nie zmieniać na siłę nawyków seniora. Cykl dobowy osób w sędziwym wieku zwykle jest ściśle określony – krótszy sen determinuje pobudki o wczesnych porach, w naturalny sposób zmieniają się więc także pory posiłków. Samo południe to najwyższy czas, aby pomyśleć o obiedzie – zgodnym z zaleceniami i upodobaniami seniora.

Popołudnie i wieczór

Po obiedzie duże grono seniorów lubi udać się na popołudniową drzemkę. To moment, w którym opiekunka może zająć się sobą.

Dobrym pomysłem jest też wspólne spędzenie tego czasu z podopiecznym. Aktywizacja to bardzo ważny element w życiu osób starszych – zadaniem opiekunki jest więc nie tylko dbanie o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. W tym mogą pomóc wspólne rozmowy, spacery, granie w gry i inne, lubiane przez obie strony aktywności. Wieczór to już przede wszystkim czas kolacji, higieny, odpoczynku i przygotowania się do snu. Jak wygląda noc? To już kwestia indywidualna, o której kandydatka na opiekunkę powinna zostać poinformowana jeszcze przed wyjazdem.

Poza harmonogramem

W pracy opiekunki osób starszych zdarzają się też czynności okazjonalne lub pojawiające się losowo. Mogą być to odwiedziny rodziny i znajomych, badania lekarskie czy wizyty Pflegedienst (czyli niemieckiej pielęgniarki, która jest uprawniona do wykonywania zabiegów, jakich nie wolno przeprowadzać opiekunce). Najważniejsze, aby każde z nich zostało wcześniej zaplanowane i nie ingerowało w rytm i przyzwyczajenia podopiecznego.  

Jeśli planujesz zarobkowy wyjazd do Niemiec i chcesz wiedzieć jak się do niego przygotować, wejdź na stronę https://www.friggawork.pl/. Znajdziesz tam wiele praktycznych porad!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here