Jak uzupełnić braki zębów?

0
1803

Braki zębów są nie tylko problemem estetycznym, ale także zdrowotnym i funkcjonalnym. Niepełne uzębienie jest przyczyną bólów głowy, nieprawidłowej artykulacji i zwiększonej podatności na choroby jamy ustnej. Leczeniem problemu zajmują się protetycy stomatologiczni.

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która koncentruje się na trwałej odbudowie lub odtworzeniu brakujących zębów. W leczeniu stosuje się różne metody, które są dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Celem leczenia protetycznego jest nie tylko poprawa wyglądu, ale także eliminowanie i zapobieganie zdrowotnym konsekwencjom niepełnego uzębienia.

Klinika stomatologiczna specjalizująca się w protetyce swoją ofertę kieruje przede wszystkim do pacjentów, którzy utracili naturalne uzębienie w wyniku zmian próchnicowych, chorób przyzębia oraz urazów mechanicznych. Na uzupełnienie protetyczne powinny zdecydować się także osoby, u których stwierdzono hipodoncję – wrodzony brak zawiązków zębów stałych.

Uzupełnianie braków w uzębieniu

Niepełne uzębienie wymaga możliwie szybkiego uzupełnienia, ponieważ wystarczy brak jednego zęba, aby szczęka pracowała nieprawidłowo i zwiększyło się ryzyko powikłań. W leczeniu protetycznym stosuje się kilka metod, które są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Na pierwszej wizycie w klinice stomatologicznej lekarz przeprowadza wywiad, ocenia stan jamy ustnej i analizuje wyniki badań obrazowych. Następnie przedstawia pacjentowi plan leczenia. Często wykonuje także przegląd skanerem dentystycznym i symulację efektów.

Najczęściej stosowane metody uzupełniania braków w uzębieniu to:

  • korony (porcelanowe, cyrkonowe) – stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek naturalnej korony zęba; ich odcień i kształt dopasowane są do pozostałego uzębienia;
  • implanty zębowe – tytanowe śruby umieszczane w kości szczęki lub żuchwy; stosuje się je u osób, które utracił korzeń zęba;
  • protezy zębowe – to ruchome uzupełnienia protetyczne całego łuku zębów, które mocuje się do dziąseł;
  • most protetyczny – częściowa proteza składająca się z kilku połączonych ze sobą koron, którą osadza się na naturalnych zębach sąsiadujących z ubytkiem lub na implantach.

W przypadku dużych ubytków w koronie zęba stosuje się wypełnienie inlay i onlay. Wykonuje się je z materiału kompozytowego lub porcelany na podstawie pobranego wcześniej wycisku szczęki lub żuchwy. Ta metoda umożliwia dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba i punktów stycznych z pozostałym uzębieniem.

Skutki braków w uzębieniu

Brak zębów to nie tylko problem natury estetycznej. To także trudności w żuciu pokarmów, utrata odporności szkliwa na nacisk, nieprawidłowa artykulacja niektórych głosek oraz rozchwianie zębów. Zmienia się także ich ustawienie w łuku. Niepełne uzębienie prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej zgłaszane są nawracające bóle głowy i kręgosłupa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here