Jak przekazać 1% podatku – co warto wiedzieć przed złożeniem deklaracji?

0
877
Jak przekazać 1% podatku – co warto wiedzieć przed złożeniem deklaracji

Czas składania rocznych zeznań podatkowych to idealna okazja do tego, by wesprzeć działalność jednej z organizacji pożytku publicznego. Dlatego warto przed złożeniem deklaracji sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić, by przekazać jednej z nich 1% swojego podatku.

Kto jest uprawniony do przekazania 1% podatku?

Po raz pierwszy Polacy mogli przekazać jeden procent swojego podatku z deklaracji rocznej PIT w 2004 roku. Wówczas 80 tys. podatników przekazało łącznie na organizacje pożytku publicznego 10,4 mln zł. W ubiegłym roku 14,5 mln osób przekazało na ten cel blisko 875 mln zł. Tendencja zwyżkowa utrzymuje się od samego początku.  Decydując się na taki gest podatnik nie traci ani złotówki. Zarządza on bowiem kwotą, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa. Prawo do takiego gestu ma każdy podatnik, który rozlicza w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu. Mogą to zrobić zarówno osoby składające standardowy PIT, jak i rozliczające się podatkiem liniowym, czy ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych. Jeden procent podatku mogą przekazać także te osoby, które rozliczają przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT. Chodzi tu chociażby o zbycie nieruchomości, kapitały pieniężne, czy prawa majątkowe.

Jak przekazać 1% podatku?

Zadanie to nie jest trudne. Wypełniając deklarację musimy wypełnić pola dotyczące numeru KRS organizacji oraz przekazywanej kwoty. Ważne, by nie popełnić błędu w danych organizacji. Może to bowiem uniemożliwić przekazanie jej tych środków. Listę organizacji, którym możemy przekazać 1% podatku bez problemu znajdziemy w internecie. Jedna z nich jest dostępna tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/. Co ciekawe, naszą darowiznę możemy przekazać ze wskazaniem celu szczegółowego. Jednym z nich może być np. ratowanie życia konkretnej osoby, wsparcie placówki, czy danego pionu działalności statutowej. Pamiętajmy, że wszelkich informacji o tym, jak przekazać 1% podatku, udzielają także biura rachunkowe. Jeśli to one nas rozliczają, wystarczy, że przekażemy im dane, a pracownicy zajmą się resztą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here