Jak dobrać piankę neoprenową do pływania?

0
1510
Jak dobrać piankę neoprenową do pływania

Wybierając się nad wodę, musimy zadbać o ochronę przed wyziębieniem. Trudno znaleźć cokolwiek, co lepiej by się sprawdziło w takiej sytuacji, niż pianka neoprenowa. Dobrze dobrana, ochroni nas przed żywiołami.

Jednak jak dobrać kombinezon do naszych potrzeb? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Te i inne kwestie wyjaśniamy poniżej.

Czym jest pianka neoprenowa?

Pianka neoprenowa to rodzaj kombinezonu, używanego przez sportowców i miłośników sportów wodnych. Chroni on przed wodą, wiatrem i słońcem, a w przypadku droższych wersji, także przed chłodem. Właściwości te zapewnia wykonanie z pianki neoprenowej, materiału często używanego w produkcji ekwipunku do sportów wodnych.

Takie kombinezony są często noszone przez sportowców, jednak przydadzą się i niedzielnym pływakom. Jednak, by faktycznie miały się przydać, trzeba wiedzieć jak je dobrać.

Wybór odpowiedniego kombinezonu neoprenowego

Kombinezony neoprenowe można podzielić na trzy rodzaje, w zależności od ich własności i zastosowania:

Mokre – najtańsze, podstawowe pianki. Ochronią nas przed słońcem, chłodnymi podmuchami i szokiem termicznym, przy wpadnięciu do wody. Polecane podczas upałów, gdy temperatura wody sięga 20°C.

Półsuche – bardziej zaawansowana wersja kombinezonu mokrego, sprawdzi się również w zimniejszych warunkach, przed i po sezonie letnim. Charakteryzuje się lepszą izolacją termiczną, sprawdzi się, gdy temperatury opadają do 10°C.

Suche – specjalistyczne kombinezony, przeznaczone głównie do długotrwałego nurkowania. Dokładnie izolują od wody. Z powodu ceny, używane głównie przez profesjonalistów.

Znając ten podział, jesteśmy w stanie dokonać wyboru. Jeśli nasza pianka neoprenowa ma być używana tylko w czasie letnich wakacji, w pełni wystarczy nam mokra. Natomiast jeśli interesuje nas uprawianie sportów wodnych, zwłaszcza poza sezonem, lepiej zainwestować w kamizelkę półsuchą.

Z kolei kamizelki suche to dość drogi wybór. Z tego powodu używane są głównie przez zawodowców i zapalonych entuzjastów nurkowania. Dla niedzielnego pływaka, a nawet przeciętnego sportowca nie są atrakcyjnym wyborem.

Gdzie znaleźć kombinezon?

Obecnie nietrudno o kombinezon. Wraz z wzrostem popularności sportów wodnych, łatwiej o nie w sklepach sportowych. Jednak ich oferta wciąż jest dosyć ograniczona. Dlatego też zakupy warto jednak robić przez internet.

W sklepach internetowych dostępny jest szerszy wybór. Zwłaszcza, jeśli interesuje nas nie tylko pianka neoprenowa, ale i pozostały ekwipunek nad wodę. W jednym miejscu możemy dokonać zakupów na cały wyjazd.

Gdy już się odpowiednio przygotujemy, możemy przetestować nasz nowy nabytek. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy ekwipunek nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dlatego bawmy się dobrze, ale z umiarem.

Artykuł przygotował: Największy sklep kajakowy Gokajak.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here