Hemoroidy w ciąży

0
769
Hemoroidy w ciąży

Okres ciąży kojarzy się z zazwyczaj bardzo pozytywnie. Przyszłej matce towarzyszy mnóstwo emocji: radość, ekscytacja, wzruszenie. Niestety sielankę psują nieprzyjemne dolegliwości, w tym hemoroidy. Warto wiedzieć jak z nimi walczyć i nie zaszkodzić tym maleństwu.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy (in. żylaki odbytu) w rzeczywistości są naturalny elementem kanału odbytu. Pełnią one ważną funkcję w trakcie wypróżniania. W pewnych okolicznościach zaczynają sprawiać ból. Guzki w okolicy odbytu dzieli się na hemoroidy wewnętrzne oraz hemoroidy zewnętrzne. Te pierwsze zazwyczaj mocniej krwawią, a te drugie są bardziej bolesne.

Przyczyny powstawania żylaków odbytu

Rozwój dziecka w łonie matki powoduje zwiększenie objętości macicy, która uciska jelita i sprzyja powstawaniu zaparć. Niewystarczająca reakcja na problem kończy się przekrwieniem i powiększeniem guzków krwawniczych, co jest bardzo nieprzyjemne i wymaga leczenia.

Hemoroidy objawy

Na obecność hemoroidów wskazuje przede wszystkim krwawienie z odbytu, które można zaobserwować w trakcie wypróżnienia. Krew pojawia się na muszli klozetowej oraz papierze toaletowym. Ciężarna odczuwa też pieczenie i świąd blisko odbytu oraz ma wrażenie niecałkowitego wypróżnienia. Hemoroidy zewnętrzne są czasami powodem lęku przed wizytą w toalecie, co jeszcze pogarsza całą sytuację. Jeszcze bardziej dokuczają nieskutecznie leczone hemoroidy Objawy występują nawet przy siedzeniu i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Stosowanie niektórych leków jest zakazane lub ograniczone w trakcie ciąży w celu ochrony zdrowia płodu. Dlatego tak ważna jest szybka wizyta w gabinecie lekarskim, ponieważ wtedy łatwiej się ich pozbyć w sposób naturalny. Zdarza się, że wystarczy wprowadzenie do diety produktów bogatych w błonnik, unikanie siedzenia i silnego parcia na stolec. Ważna jest też staranna higiena okolic intymnych. W celu łagodzenia dolegliwości bólowych można wspomagać się nasiadówkami w wywarze z oczaru wirginijskiego oraz kory dębu. Jeśli to nie pomaga, trzeba sięgnąć po maści i czopki, które powinno się stosować dokładnie według wskazań lekarza. Ostatecznym wyjściem jest chirurgiczne usunięcie hemoroidów odbytu. Co do zasady, robi się to dopiero po porodzie. Warto wiedzieć, że nieprzyjemne objawy guzków krwawniczych przeważnie zmniejszają się albo znikają po urodzeniu dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here