Egzema – skuteczne metody łagodzenia objawów

0
7901
Egzema - skuteczne metody łagodzenia objawów

Egzema, inaczej atopowe zapalenie skóry (AZS) lub wyprysk atopowy, jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. AZS najczęściej dotyka dzieci, a w wielu przypadkach objawy rozwijają się już przed pierwszymi urodzinami. Niemniej egzema może po raz pierwszy wystąpić dopiero w życiu dorosłym.(1,2) Jak złagodzić nieprzyjemne objawy, które jej towarzyszą? Dowiedz się z poniższego poradnika.

Jakie są objawy egzemy?

Atopowe zapalenie skóry objawia się intensywnym świądem, suchością i zaczerwienieniem skóry, na której tworzą się pęcherzyki, pęknięcia, strupy. Kiedy na skórze rozwinie się ranka, wówczas może dojść do zakażenia (infekcjom sprzyja drapanie zmian). W których miejscach ciała pojawia się wyprysk? To w dużym stopniu zależy od wieku. U małych dzieci AZS ujawnia się zazwyczaj na głowie i twarzy, u większych – na wewnętrznych częściach nadgarstków, łokci oraz kolan. W przypadku dorosłych zmiany mogą umiejscowić się na dłoniach, stopach, karku, twarzy.(2)

Egzema ma charakter przewlekły, jednak u wielu dzieci ustępuje wraz z wiekiem. W wieku dorosłym choroba może pozostawać w „uśpieniu” nawet przez wiele lat, jednak pod wpływem różnych czynników czasami dochodzi do zaostrzeń.(1,2)

Jakie czynniki zaostrzają objawy egzemy? 

Aby uporać się z egzemą, najpierw warto wiedzieć, jakich czynników lepiej unikać, aby nie pogarszać stanu skóry. Są nimi:

  • przesuszenie skóry,
  • narażenie skóry na działanie czynników drażniących, np. barwionych i perfumowanych mydełek, płynów do kąpieli, chemikaliów, syntetycznych tkanin, wełny,
  • drapanie się (chorzy mogą drapać się w nocy, przez sen, dlatego rozwiązaniem może być zakładanie na noc rękawiczek oraz regularne przycinanie paznokci),
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  • zmiany temperatur,
  • wahania hormonów,
  • stres. (1,3)

Terapia egzemy – czy są skuteczne sposoby na łagodzenie objawów?

Obecnie wiedza na temat egzemy jest na tyle wysoka, że osoby, które się z nią borykają, mogą zapobiegać zaostrzaniu się zmian skórnych i znacznie łagodzić te, które już się pojawiły. Podstawą pielęgnacji jest nawilżanie i natłuszczanie skóry, aby przywrócić jej szczelność. Służą temu specjalistyczne preparaty, przeznaczone dla skóry atopowej.(2) Wbrew pozorom długie kąpiele nie są wskazane. Ponadto trzeba unikać zbyt zimnej lub zbyt gorącej wody, bo skóra tego nie lubi. Po każdej kąpieli trzeba się dokładnie nasmarować. 

Atopowe zapalenie skóry wymaga też stosowania leków działających miejscowo. Podstawą są glikokortykosteroidy, a jeśli w grę wchodzi zakażenie, wówczas trzeba sięgnąć po podawane miejscowo antybiotyki lub leki grzybobójcze. Nasilone objawy i pojawienie się rozległych zmian czasami wymaga doustnego podawania glikokortykosteroidów. Lekarz może także zaordynować inne leki, w zależności od stanu pacjenta.(1,2)

Ważne, aby chory na AZS znalazł dobre sposoby na redukcję stresu, który może pogarszać przebieg choroby.(3) 

Czy postępowanie dietetyczne może pomóc w leczeniu objawów egzemy? 

Wiele osób ze zdiagnozowaną egzemą boryka się jednocześnie z alergiami pokarmowymi, np. na krowie mleko, jaja albo produkty sojowe. W takich przypadku trzeba unikać alergenu, jednak jeśli w Twoim przypadku uczulenie nie występuje, nie ma potrzeby eliminacji tych artykułów. Warto natomiast jeść ryby, szczególnie tłuste, które zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym kwasy te mogą złagodzić objawy AZS. Jeśli nie jesz ryb zbyt często, warto przemyśleć suplementację. Ponadto pamiętaj o probiotykach, które wspierają system odpornościowy. Naturalnymi źródłami „dobrych” szczepów bakteryjnych są głównie kiszonki i fermentowane produkty mleczne.(4)

Weź pod uwagę, że prawidłowo skomponowana dieta i pielęgnacja skóry powinny być Twoimi stałymi nawykami i warto o nich pamiętać nie tylko w okresie zaostrzenia objawów choroby.

Źródła:

  1. Atopic eczema. https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/ data dostępu: 9.01.2019
  2. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 9.01.2019
  3. Eczema (atopic dermatitis). https://www.allergy.org.au/images/pcc/ASCIA_PCC_Eczema_2015.pdf Data dostępu: 9.01.2019
  4. Whelan C. How to Create an Eczema-Friendly Diet. https://www.healthline.com/health/skin-disorders/eczema-diet Data dostępu: 9.01.2019

[Głosów:22    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here