Dlaczego okulary mogą okazać się niewystarczające dla astygmatyków?

0
2107
Dlaczego okulary mogą okazać się niewystarczające dla astygmatyków?

U coraz większej liczby osób lekarze okuliście stwierdzają problem niezborności oka, zwanego popularnie astygmatyzmem. Nie każdy jeszcze zdaje sobie sprawę z czym dokładnie wiąże się ta wada wzroku, a także jakie są jej konsekwencje. Dzisiaj skupimy się również na zaletach soczewek kontaktowych torycznych w porównaniu do klasycznych okularów korygujących, dzięki czemu mamy nadzieję przekonać jeszcze niektórych z Was do wyboru właśnie szkieł dla astygmatyków.

Astygmatyzm w skrócie

Jak już wspomnieliśmy astygmatyzm jest wadą wzroku, która funkcjonuje również pod nazwą niezborności oka. Polega głównie na występowaniu nieprawidłowej krzywizny oka, przez co wiązka światła skupia się już nie w jednym, a dwóch punktach podczas załamania. Prowadzi to w rezultacie do zniekształcenia i osłabienia ostrości widzianego obrazu. Kolejną różnicą w przypadku astygmatyzmu jest kształt rogówki oka, która w tym przypadku bardziej przypomina owal, a nie kulę jak powinno dziać się przy prawidłowo zbudowanej rogówce. Na pewno można rozróżnić kilka różnych rodzajów astygmatyków, ale żeby to stwierdzić należy udać się do lekarza specjalisty.

Natomiast do objawów niezborności oka można zaliczyć między innymi: zamglone i niewyraźne widzenie zarówno z daleka, jak i bliska, częste bóle głowy, konieczność mrużenia oczu podczas dostrzegania detali, odruch przekrzywiania głowy, widzenie nieostrych konturów i zakrzywionych linii prostych. Każdy z tych objawów może pojawić się u astygmatyka w mniejszym lub większym stopniu, dlatego nie należy sugerować się własnymi diagnozami, a w razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w widzeniu, należy zgłosić się czym prędzej do specjalisty.

Czym różnią się soczewki toryczne od reszty?

Specjalnie dla osób cierpiących na niezborność oka produkowane są soczewki toryczne, które różnią się przede wszystkim swoim kształtem. Klasyczne soczewki sferyczne przypominają kształtem kulę, natomiast szkła dla astygmatyków są bardziej zbliżone do figury geometryczne zwanej torus. Dzięki specyficznej budowie, są w stanie załamać promienie świetlne w pionie i poziomie pod różnym kątem, aby dopasować je do zmienionego kształtu rogówki oka. Zazwyczaj wystarczają zwykłe soczewki miękkie toryczne, które odpowiadają potrzebom astygmatyzmu regularnego, rogówkowego i soczewkowego. Istnieje także odmiana astygmatyzmu nieregularnego, który wymaga już dobrania odpowiednich soczewek torycznych twardych, które wykonane są już z innego materiału.

Soczewki kontaktowe górą nad okularami

Są już wybierane znacznie częściej, a wszystko za sprawą niesamowitej wygody. W porównaniu do okularów, soczewki nosi się zdecydowanie bardziej komfortowo, zwłaszcza jeśli mowa o astygmatyzmie. Musisz zdawać sobie sprawę, że ta konkretna wada wzroku potrafi mocno uprzykrzać życie. Podczas noszenia szkieł okularowych, trzeba liczyć się z faktem parowania, ograniczenia widzenia i koniecznością ich zdejmowania w niektórych sytuacjach. Wszystkiego można uniknąć przy noszeniu soczewek torycznych, które zapewniają maksymalne i naturalne pole widzenia. Można wręcz powiedzieć, że szkła kontaktowe dają wrażenie wyeliminowania wady wzroku, gdzie nareszcie poczuć się pewnie i komfortowo, kiedy cały świat staje wyraźny i ostrzejszy.

Poza tym soczewki kontaktowe są nieco tańszą alternatywą, która pozwoli Ci normalnie funkcjonować na co dzień. Ich różnorodność umożliwia przede wszystkim dopasowanie do każdej wielkości mocy i oczekiwań wobec długości użytkowania. Do dyspozycji są kolejno soczewki: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne, dzięki czemu można samodzielnie decydować, które z nich najprędzej będą odpowiadać Twoim potrzebom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here