Czym są dermokosmetyki? Kto powinien je stosować?

0
1357
Czym są dermokosmetyki? Kto powinien je stosować?

Dermokosmetyki, nazywane też kosmeceutykami, charakteryzują się działaniem nie tylko kosmetycznym, lecz także leczniczym.

Co to są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki przez wiele osób utożsamiane są ze zwykłymi kosmetykami drogeryjnymi. Jednak ich skład musi być bardzo dokładnie opracowany. Szczególnie zalecane są bowiem osobom o skórze wymagającej, np. wyjątkowo wrażliwej czy skłonnej do alergii. Nie zawierają m.in. sztucznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych czy konserwantów, a także innych środków, które mogłyby wywoływać podrażnienia bądź reakcje alergiczne. Znacznie większą wagę przywiązuje się też do przeprowadzanych na nich testów klinicznych, mających potwierdzić nie tylko bezpieczeństwo, lecz także skuteczność ich stosowania.

Kto powinien stosować dermokosmetyki?

Kosmeceutyki zwykle zalecane są osobom o skórze ze skłonnością do alergii czy szczególnie wrażliwej. Często korzystają z nich też osoby cierpiące na choroby dermatologiczne, np. atopowe zapalenie skóry czy będące w trakcie kuracji przeciwtrądzikowej, zwłaszcza z zastosowaniem izotretynoiny o silnych właściwościach wysuszających. Jednak po tego rodzaju preparaty z powodzeniem mogą także sięgać inni. Doskonałe efekty może przynieść stosowanie ich na skórze przetłuszczającej się i skłonnej do wyprysków, których problem nie jest na tyle poważny, by rozpocząć intensywne leczenie. Często bowiem osoby o mniej nasilonych objawach trądziku stosują silnie wysuszające preparaty, np. z alkoholem, które uszkadzają tkankę i pogłębiają problem. Po terapii złuszczającej i niwelującej zmiany trądzikowe warto zapewnić skórze komfort i nawilżenie, jednak bez ryzyka zatykania porów. Taką właśnie funkcję pełnić mogą dermokosmetyki.

Kolejną grupą, do której kierowany jest ten typ produktów, są osoby o cerze naczynkowej i cierpiące na trądzik różowaty. Ta zapalna, przewlekła choroba skóry zwykle pojawia się u kobiet po 30. roku życia. Objawia się łojotokiem, wykwitami, rumieniem oraz teleangiektazjami. Przyczyny tego problemu nie są znane, wiadomo jednak, że m.in. odpowiednia pielęgnacja może złagodzić jego objawy.

Czy dermokosmetyki to produkt dla każdego?

Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania dermokosmetyków. Niekiedy po prostu taki wybór nie jest konieczny. W przypadku skóry normalnej, która nie boryka się z żadnymi problemami, z powodzeniem można stosować produkty drogeryjne. Jednak w wielu sytuacjach kosmeceutyki mogą poprawić stan skóry, np. w przypadku jej silnego, choćby sezonowego, przesuszenia. Z pewnością warto zapoznać się z ich ofertą rynkową i zastanowić się, czy produkty te nie pomogą w uporaniu się z konkretnym, nawet przejściowym, problemem dermatologicznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here