Codzienne życie z nietrzymaniem moczu – jak odzyskać komfort i pewność siebie?

0
1315
Codzienne życie z nietrzymaniem moczu

Inkontynencja moczona bez wątpienia jest stanem, który negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Niezależnie od stopnia nasilenia jest to przykry i krępujący kłopot. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby mu zaradzić i ponownie poczuć się dobrze!

Dlaczego NTM tak niekorzystnie wpływa na psychikę?

Inkontynencja moczowa, inaczej nietrzymanie moczu, to wciąż temat tabu. Nie mówimy o tym głośno, bo dotyczy bardzo delikatnej, intymnej sfery naszego życia. Nadal powielamy mit, że jest to problem, który dotyczy osób starszych i tak na dobrą sprawę nic nie da się z nim zrobić. Nieprawda! NTM nie jest chorobą, ale objawem tego, że w obrębie organizmu zachodzą niekorzystne dla zdrowia zmiany. Nie jest to też naturalny objaw starości.

Przyczyn nietrzymania moczu jest bardzo wiele. Przypadłość ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Kiedy tak się dzieje, ma to ogromnie negatywny wpływ na psychikę. Osoby zmagające się z NTM tracą pewność siebie, zaczynają stronić od kontaktów towarzyskich, zamykają się w domu. W wyniku tego może nawet rozwinąć się poważna depresja, która będzie wymagać leczenia pod okiem specjalisty. Z nietrzymaniem moczu można jednak żyć. Można odzyskać komfort i pewność siebie! Jak to zrobić?

Pozwól otoczyć się opieką lekarską

Konsultacja z lekarzem w tej sprawie nie jest łatwa. Wymaga uświadomienia sobie, że jest to konieczne i pokonania ogromnego skrępowania. Warto wybrać sprawdzonego, zaufanego lekarza i pozwolić na to, aby otoczył nas właściwą opieką. Specjalista ustali, jaka jest przyczyna nietrzymania moczu i zaleci najbardziej skuteczne leczenie.

Sięgnij po środki higieniczne, które pomogą w codziennym życiu

Obecnie istnieją rozmaite środki chłonne, które pomagają opanować sytuację. Należą do nich m.in. pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki, bielizna chłonna, wkładki, a także specjalne pokrycia na łóżko i krzesła. Kiedy wybrać pieluchy dla dorosłych lub pieluchomajtki? Przeznaczone są one dla osób borykających się z nietrzymaniem moczu o dużym nasileniu. W przypadku mniejszego problemu zupełnie wystarczające mogą okazać się wkładki lub bielizna chłonna – bardzo komfortowe i dyskretne.

Wszystkie produkty chłonne cechują się wysoką jakością, stworzone są z materiałów przyjaznych skórze, która w okolicach intymnych jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dobrze dobrany produkt (m.in. pod względem rozmiaru i stopnia NTM) zagwarantuje ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, a do tego zapewni maksimum komfortu i swobody.

Zmień styl życia na zdrowszy

Bez względu na to, z jakim typem nietrzymania moczu mamy do czynienia, zmiana stylu życia na zdrowszy nigdy nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc! W jaki sposób zmiana nawyków może przyczynić się do ograniczenia NTM lub nawet jego wyeliminowania?

Przede wszystkim należy zacząć od przywrócenia prawidłowej masy ciała. Otyłość bądź nadwaga niekorzystnie wpływają na działanie mięśni dna miednicy, czyli tych mięśni, które odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej. Jednocześnie powinniśmy odstawić napoje alkoholowe oraz kofeinowe (lub przynajmniej mocno ograniczyć ich spożywanie), bo działają moczopędnie.

Do tego warto podjąć ćwiczenia mięśni Kegla, tj. wspomnianych mięśni dla miednicy. Ćwiczenie polega na naprzemiennym zaciskaniu oraz rozluźnianiu mięśni. Ćwiczyć należy regularnie, kilka razy dziennie po kilka minut. Pierwsze efekty zobaczymy już po około trzech miesiącach.

Nie rezygnuj z ulubionych zajęć

Świadomość tego, że musimy mierzyć się z NTM, bywa miażdżąca. W zaistniałej sytuacji nietrudno zrozumieć, że czasem nie mamy ochoty wstać z łóżka, nie mówiąc już o wyjściu z domu i spotkaniu z rodziną czy przyjaciółmi. Ale nie można się poddawać!

To wyzwanie, jednak warto nastawić się pozytywnie – lub choć spróbować to zrobić. Wizyta u lekarza jest pierwszym krokiem ku poprawie. Do tego właściwie dobrane środki chłonne i nic nie powinno nas ograniczać. Nastawienie podczas leczenia jest równie ważne jak samo leczenie. Zamiast więc tkwić z problemem w osamotnieniu i ciągle o nim myśleć, korzystniejszą opcją jest powrót do swoich ulubionych aktywności. Pamiętajmy o tym, że ograniczenia istnieją wyłącznie w naszej głowie!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here