Co trzeba wiedzieć o recepcie elektronicznej?

0
774
Co trzeba wiedzieć o recepcie elektronicznej

Nowoczesne technologie coraz odważniej wkraczają do służby zdrowia. Jest to trend korzystny dla pacjenta. Konsultacja z lekarzem i wystawienie recepty to czynności, które mogą zostać wykonane bez konieczności chodzenia do przychodni. Jak to działa? W tym artykule opiszemy, w jaki sposób można zamówić i zrealizować receptę elektroniczną.

Czym jest recepta online?

Recepta online to dokument, który musi zostać wystawiony przez uprawnionego lekarza. Wersja elektroniczna nie różni się pod tym względem od papierowej recepty. Rejestracja w naziemnej przychodni może być jednak niedostępna w szybkim terminie. Placówki naziemne są nieczynne w weekendy i święta. Jak ten problem rozwiązać? Wystarczy skorzystać z konsultacji medycznych oferowanych online. Znajdziemy w Internecie wiele witryn, które taką usługę oferują. Jednym z rozwiązań jest konsultacja medyczna online na e-lekarz24h.pl. W portalu należy wypełnić formularz medyczny. Następnie trzeba zaczekać na kontakt ze specjalistą, który wystawi receptę online. Cały proces jest szybki i odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu.

Lekarz po odbyciu konsultacji z pacjentem może wystawić e-receptę. Jak działa elektroniczna recepta? Ma ona postać specjalnego kodu, który otrzymujemy w wiadomości sms lub e-mail. W aptece należy podać otrzymany kod wraz z numerem PESEL. Farmaceuta wprowadza wszystkie te dane do systemu komputerowego. Następnie otrzymuje podgląd recepty wystawionej przez lekarza. Wszystko odbywa się bez zbędnej biurokracji. Brak papierowej formy dokumentu to nie jedyna zaleta recepty elektronicznej. E-recepta może zostać zrealizowana na raty. Pacjent może wykupić część leków w aptece. Jest to szczególnie przydatna cecha w przypadku zażywania leków, które są ciężko dostępne lub drogie.

Jakie zalety ma jeszcze recepta przez Internet?

Recepta w formie papierowej to dokument, który posiadał wiele wad. Był narażony na zgubienie lub zniszczenie. W przypadku recepty elektronicznej wady te nie istnieją. Recepta jest łatwo dostępna na koncie pacjenta w portalu pacjent.gov.pl. W portalu dostępny jest również podgląd wszystkich wystawionych recept wraz z instrukcją dawkowania przepisanych leków. Osoby, które przywiązane są do tradycyjnej formy mogą wydrukować papierowy podgląd dokumentu i z nim udać się do wybranej apteki.

Podsumowując, konsultacja medyczna online wraz z systemem recepty elektronicznej to wygodne rozwiązanie dla pacjenta. Nie warto bać się nowości w służbie zdrowia. Zostały one stworzone z myślą o pacjencie. Dzięki nim dostęp do usług zdrowotnych jest znacznie łatwiejszy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here