Co to są hemoroidy?

0
358
Co to są hemoroidy?

Szacuje się, że problem hemoroidów dotyczy co drugiego Polaka. Objawy tej choroby są niezwykle nieprzyjemne, a problem wstydliwy, dlatego często na wizytę u lekarza decydujemy się późno. Co to są hemoroidy? Hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi to poduszeczki wypełnione krwią, które mają za zadanie uszczelniać kanał odbytu i, wraz ze zwieraczami, umożliwiają panowanie nad oddawaniem stolca i gazów.

Co to są hemoroidy?

Co to są hemoroidy?Niestety często zdarza się, że hemoroidy rozciągają się i twardnieją, stają się bolesne i piekące. Wypełniają się krwią, ale nie potrafią opróżnić z niej do końca. Wskutek zalegania krwi w hemoroidach dochodzi do stanu zapalnego, czyli choroby hemoroidalnej, zwanej też żylakami odbytu. Choroba ta dotyczy osób w każdym wieku, choć najczęściej rozwija się po 50 roku życia. Na dolegliwość narażone są osoby o niskiej aktywności fizycznej, prowadzące siedzący tryb życia. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest nieprawidłowa dieta. Brak błonnika pokarmowego i niedostateczne zaopatrzenie organizmu w płyny powoduje powstawanie zaparć. Te z kolei sprawiają, że jelita muszą mocniej pracować. W trakcie opróżniania rozciąga się wtedy błona śluzowa odbytu. Za powstawanie hemoroidów odpowiedzialne są także choroby, takie jak niewydolność krążenia.

Co to są hemoroidy wie także wiele kobiet, które urodziły dzieci

W ciąży choroba rozwija się w ostatnich miesiącach, gdy płód naciska na układ żylny. Powoduje to utrudnienia w odpływie krwi i wpływa na czynność jelit. Nie bez znaczenia są też zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej. Również parcie podczas porodu może doprowadzić do powiększenia guzków.

Leczenie hemoroidów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo wystarczy zwrócić uwagę na dietę i aktywność fizyczną. Dolegliwości łagodzą dostępne w aptekach maści, czopki i tabletki działające przeciwzapalnie, zmniejszające ból i świąd. Można pomóc sobie także nasiadówkami np. z kory dębu. W zaawansowanej chorobie wykonuje się zabiegi, takie jak np. gumkowanie, laseroterapia lub zastrzyki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here