Co to jest astygmatyzm i czy da się wyleczyć taką wadę wzroku?

0
617
astygmatyzm

Astygmatyzm jest powszechną chorobą oczu. Jest wadą widzenia, która jest najczęściej diagnozowana w gabinetach okulistycznych. Okazuje się, że nawet 40% pacjentów, którzy borykają się z problemami w zakresie narządu wzroku, cierpią właśnie z powodu astygmatyzmu. Czym konkretnie jest astygmatyzm? Jak rozpoznawać tego rodzaju wadę widzenia i jak ją leczyć? Zachęcamy do lektury. 

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm wywołuje zniekształcony obraz i pogorszenie widzenia. Charakterystyczny dla tej wady jest tzw. obraz skrzywiony, pogorszenie ostrości widzenia i czułości na kontrast. Astygmatyzm to choroba symetrii obrotowej gałki ocznej  i siatkówki oka. Co ważne, ta powszechna choroba może występować u osób dorosłych oraz u dzieci. Im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym lepsze są efekty jej leczenia. 

Przyczyny astygmatyzmu

Chociaż astygmatyzm jest tak powszechną chorobą z zakresu widzenia, to do tej pory nie rozpoznano jednej przyczyny jej występowania. Wiadomo na pewno, że większe ryzyko astygmatyzmu występuje u osób, u których w rodzinie ta choroba już pojawiła się u innych członków rodziny. 

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Oczywiście, okuliści mają do dyspozycji profesjonalne techniki badawcze, dzięki którym udaje się szybko i skutecznie zdiagnozować astygmatyzm. Zanim jednak pacjent uda się w tym celu do specjalisty, choroba daje o sobie znać i można zauważyć jej pierwsze, niepokojące objawy. Do takich zalicza się zamglone widzenie, w szczególności do dali, ale nierzadko też do bliży, mrużenie oczu dla poprawy widzenia, bóle głowy, bóle oczu, łzawienie oczu, zmęczenie podczas intensywnego wysiłku wzrokowego. Takie symptomy powinny skłonić do udania się na wizytę okulistyczną. 

Badania, które pozwalają zdiagnozować astygmatyzm, to nie tylko te ogólne z zakresu jakości widzenia. Najlepiej sprawdza się konsultacja optometryczna, która zawiera szereg dodatkowych badań, takich jak pomiar refrakcji, akomodacji, ciśnienia wewnątrzgałkowego, grubości rogówki czy topografię rogówki. 

Jak przebiega leczenie astygmatyzmu?

Najczęściej zalecanym sposobem redukcji astygmatyzmu jest noszenie okularów korekcyjnych, które zawsze dobierane są indywidualnie, w zależności od poziomu rozwoju choroby oczu czy preferencji pacjenta. W zaawansowanych stadiach rozwoju astygmatyzmu stosuje się korekcję laserową, która najlepsze efekty osiąga wśród małych pacjentów. 

Pamiętaj, że narząd wzroku jest najważniejszym, który umożliwia sprawne funkcjonowanie. Nie bagatelizuj wszelkich symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się wadzie w zakresie widzenia. Musisz wiedzieć, że brak reakcji i nie wdrożenie skutecznych metod leczenia chorób oczu, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do trwałej ślepoty. 

Szczególną uwagę należy zwracać na jakość widzenia dzieci. Najmłodsi nierzadko są nieświadomi wady i nie zauważają problemu z niedostatecznym widzeniem. Najczęściej to rodzice poprzez obserwację, rozpoznają te pierwsze negatywne oznaki wady i kierują dziecko do specjalisty. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here