Choroby serca u psów – jak wykryć i jak leczyć?

0
2077
Choroby serca u psów – jak wykryć i jak leczyć?

To, że nie są ludźmi nie znaczy, że nie mogą zachorować, gorzej się poczuć czy mieć gorszy dzień. Podobnie sytuacja wygląda, gdy chodzi o choroby serca. Psiaki też mogą na nie zachorować. Ponieważ są to schorzenia bardzo niebezpieczne, potencjalnie zagrażające życiu, warto wiedzieć jak rozpoznać pierwsze objawy. Dzięki temu będziemy wiedzieli kiedy skontaktować się z weterynarzem. Jakie są najczęstsze problemy naszych czworonogów i ich największego mięśnia? I dlaczego echo serca u psa to najlepsza forma diagnostyki?

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Groźna choroba serca, na którą zapadają głównie psy rasy dużych i olbrzymich. Pojawia się najczęściej, gdy psiaki mają 4 do 8 lat. Zazwyczaj częściej na tę chorobę zapadają samce, a rasy predysponowane to m.in. dobermany, golden retirivery, owczarki niemieckie, charty afgańskie czy nowofunlandy. U tych ras szczególnie zaleca się przeprowadzanie okresowych badań serca. Pierwszymi objawami są kaszel, duszność, niechęć do aktywności fizycznej i apatia. Choroba polega zaś na uszkodzeniu komórek budujących serce, co ostatecznie doprowadza do zmniejszenia jego kurczliwości. Najlepszą metodą diagnostyki jest echo serca u psa.

Endokardioza zastawki dwudzielnej

Choroba ta jest nabyta i najczęściej dotyka starsze osobniki ras małych i średnich. Polega ona na uszkodzeniu zastawki, co w efekcie prowadzi do utrudnienia pracy całego mięśnia sercowego. Podobnie jak w przypadku powyżej opisanego schorzenia, także tutaj występuje kaszel (szczególnie rano bądź w nocy), apatia oraz niechęć do wysiłku fizycznego. W tym przypadku również najlepszą formą diagnostyki jest przeprowadzenie echa serca.

W jakich przypadkach szczególnie zaleca się echo serca u psa?

Oczywiście jednym z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy się zgłosić jest występowanie symptomów, opisanych powyżej. Szczególnie powinien niepokoić kaszel, duszności, siny język, omdlenia, apatia, nietolerancja wysiłkowa oraz zmiana charakteru (z aktywnego na leniwego, ospałego).

Kolejnym powodem, dla którego warto przeprowadzić badanie serca, w tych echo serca, są plany związane z rozmnażaniem psa. W takim przypadku koniecznie musimy wykluczyć wady serca. Wiele z nich może być przekazywana z rodziców na szczeniaka, dlatego lepiej uniknąć takiej sytuacji.

Dlaczego echo serca u psa to najlepsza metoda diagnostyki?

Echo serca przeprowadza się z użyciem USG i jest absolutnie bezbolesne. Choć można podać psu leki na uspokojenie, nie jest to wskazane. Oczywiście jeśli wiemy, że nasz pupil bywa agresywny, koniecznie uprzedźmy weterynarza. Echo serca daje możliwość “obejrzenia” serca od środka – zbadania zastawek, przepływu krwi czy zmierzenia siły skurczu. Powinno być przeprowadzane raz na jakiś czas, w ramach badań okresowych. W przypadku, gdy niepokoimy się objawami – będzie ono najlepszą metodą diagnostyki.

Gdzie przeprowadzić echo serca u psa?

Jedną z najlepszych klinik jest Klinika Kurosz. Znajduje się ona w Gorzowie Wielkopolskim i od lat pomaga wszystkim czworonożnym podopiecznym. Zapraszamy do odwiedzenia strony klinikakurosz.pl i zapoznania się z ofertą.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here