Choroby odbytu

0
2568
choroby odbytu

Choroby odbytu to grupa schorzeń, której pacjenci się wstydzą i odkładają wizytę u specjalisty z miesiąca na miesiąc. Tymczasem wiele z nich można szybko i skutecznie wyleczyć, z rakiem odbytu włącznie, jeśli wykryje się je odpowiednio wcześnie. Z jakimi chorobami odbytu najczęściej się spotykamy?

Hemoroidy i żylaki odbytu

choroby odbytuHemoroidy (guzki krwawnicze) często są mylone z żylakami odbytu. Tymczasem hemoroidy to fizjologiczne twory, złożone ze splotu żył. Są wypełnione krwią i zapobiegają bezwiednemu oddawaniu gazów. W trakcie oddawania stolca – spłaszczają się. Czasem jednak dochodzi do przepełnienia krwią guzków krwawniczych i nie są w stanie spłaszczać się prawidłowo. Mogą ulegać stanom zapalnym, wypadać poza odbyt i krawić, ale nie dają specjalnych dolegliwości bólowych. Żylaki odbytu to sploty żylne znajdujące się poniżej hemoroidów. Jeśli ulegną stanom zapalnym, zakrzepicy, patologicznemu poszerzeniu mogą dawać bardzo uciążliwe dolegliwości bólowe. Czasem wymagają interwencji chirurgicznej.

Rak odbytu

Jeden z częściej występujących nowotworów. Niestety też zbyt późno wykrywany. Rak odbytu zdiagnozowany we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny. Do raka odbytu predysponują: ubogo błonnikowa dieta, jedzenie dużych ilości mięsa, częste zaparcia, palenie tytoniu, występowanie nowotworu w rodzinie. Objawy raka odbytu są często utajone i niekojarzone z procesem nowotworowym. Należy się udać do specjalisty, jeśli zauważymy: krwawienia z odbytu, nieregularne stolce w innych niż zwykle porach, utrata wagi bez przyczyny, naprzemienne biegunki i zaparcia, uczucie niepełnego wypróżniania.

Wypadanie odbytnicy

Częściej zdarza się u kobiet, szczególnie po 70 roku życia. Polega na wysuwaniu się na zewnątrz dolnej części odbytnicy. Daje to bardzo nieprzyjemne objawy w czasie oddawania stolca. Wypadaniu odbytnicy towarzyszą: ból w czasie oddania stolca oraz ból o charakterze ucisku podbrzuszu, zaparcia, nietrzymanie gazów i stolca.

Ropień okołoodbytniczy

Powstaje w wyniku infekcji w okolicach odbytu, chorób jelit lub uszkodzeń mechanicznych. Charakteryzuje się bolesnym guzem wypełnionym płynem ropnym. Objawia się silnym bólem podczas oddawania stolca, narastającą gorączką i ciągłym uczuciem parcia na stolec. Wymaga leczenia chirurgicznego.

Profilaktyka jest najważniejsza

Oczywiście frazesem jest stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak w zdaniu tym jest wiele racji. Wiele nawet ciężkich chorób moglibyśmy uniknąć gdyby nie znaczne zaniedbania z naszej strony. Przede wszystkim aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na którąś z chorób odbytu powinniśmy radykalnie postawić na zdrowy tryb życia. Niby banał, jednak większość Polaków lekceważy do genialne w swej prostocie zalecenie. Przede wszystkim zabójczy może być dla nas siedzący tryb życia. Jeśli w pracy spędzamy codziennie 8 godzin, lub nawet więcej, przed komputerem, a do tego również w domu siedzimy przed telewizorem, to wystawiamy naszą kondycję fizyczną na szwank. Również nieodpowiednia dieta może skutkować chorobami występującymi w okolicach odbytu. Jak zatem podejść do kwestii zmiany trybu życia?

Postaw na aktywność fizyczną

Aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie powinniśmy przede wszystkim zacząć się ruszać. Jak tego dokonać, kiedy dotychczas najczęściej spędzaliśmy czas w pozycji siedzącej? Przede wszystkim zacznijmy od jakiejś lekkiej aktywności fizycznej. Może to być choćby spacer, czy też nordic walking. Oczywiście możemy również wsiąść na rower. Tutaj możemy mieć nawet nadwagę. Jazda rowerem bowiem jest bardzo bezpiecznym sportem i nie obciąża stawów. Z czasem, kiedy zauważymy, że nasza forma zaczyna rosnąć możemy zacząć biegać. Najpierw jednak wolnym tempem i nie na dużych dystansach. Bardzo dobre dla naszego zdrowia mogą być również sporty zespołowe, takie jak choćby piłka nożna. W tym wypadku angażowane są niemal wszystkie mięśnie, a podczas gdy mamy do czynienia z całym spectrum technik biegania – od truchtu po sprint.

Przejdź na zdrową dietę

Oprócz aktywności fizycznej powinniśmy również zmienić nasze nawyki żywieniowe. Warto postawić na warzywa i owoce. Ograniczmy znacznie ilość spożywanego mięsa. Spróbujmy potrawy raczej gotować niż smażyć. Wyeliminujmy cukier i sól z naszej codziennej diety. To najbardziej podstawowe i najprostsze zarazem zalecenia. Aby się do nich zastosować. potrzebujemy jedna nieco silnej woli.

Nie lekceważ objawów choroby odbytu

choroby odbytuPrzede wszystkim jednak nie możemy lekceważyć wszelkich niepokojących objawów schorzenia, które dotyka nasz odbyt. Niepokojące dla nas powinno już być samo swędzenie. A już zupełnie alarmująca powinna być krew, jeśli pojawi się w kale podczas wypróżniania. Wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza, który zaleci nam wykonanie podstawowych badań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here