Artroskopia stawu barkowego – leczenie i rehabilitacja po zabiegu

0
1235
Artroskopia stawu barkowego

Uraz barku to powszechny problem, który najczęściej dotyka sportowców i osoby pracujące fizycznie, ale może przytrafić się każdemu – nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Dolegliwość obejmuje nie tylko kości, lecz także mięśnie, więzadła i ścięgna. Jednym ze sposobów na uporanie się z poważnym urazem jest artroskopia stawu barkowego. Na czym polega zabieg i jak dojść po nim do pełni sił? Podpowiadamy, jak powinny przebiegać leczenie i rehabilitacja po zabiegu artroskopii.

Artroskopia stawu barkowego – na czym polega?

Artroskopia to wszechstronna procedura, która przeprowadza się w celu badania, diagnostyki i leczenia problemów wewnątrz stawu barkowego. W trakcie zabiegu chirurg wprowadza do stawu barkowego artroskop z wmontowaną kamerą i dodatkowe narzędzia chirurgiczne. Pozwala to na dokładną ocenę stanu tkanek, ale też naprawę uszkodzenia lub usunięcie patologii z oszczędzeniem sąsiadujących, zdrowych tkanek.

Więcej informacji pod adresem: https://www.kliniki.pl/artroskopia-diagnostyczna-stawu-barkowego/.

Dlaczego artroskopia stawu barkowego to zabieg, a nie operacja?

Artroskopia stawu barkowego przede wszystkim uznawana jest za zabieg z tego względu, że nacięcie służące do wprowadzenia artroskopu i innych narzędzi chirurgicznych jest bardzo małe. Procedura ta powoduje więc znacznie mniejszy uszczerbek i jest mniej bolesna niż w przypadku standardowych operacji. Również czas rekonwalescencji jest krótszy, a co za tym idzie – leczenie i rehabilitacja przebiegają znacznie sprawniej i są mniej kosztowne. Ważne jest jednak, aby wybrać dobrego specjalistę, który przeprowadzi zabieg. Podpowiedzi, jak to uczynić, znajdziesz tutaj: https://ekutno.pl/pl/642_materialy_partnera/40863_szukasz-dobrego-lekarza-lub-kliniki-oto-5-wskazowek-jak-ich-znale-c.html.

Leczenie i rehabilitacja po zabiegu artroskopii stawu barkowego

Przed zabiegiem zawsze powinno być przeprowadzone badanie kliniczne, ale też zaleca się inne badania diagnostyczne, np. rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, RTG czy USG.

Po przeprowadzeniu zabiegu, nacięcie jest zamykane za pomocą szwów lub plastrów zamykających rany (steri-stripów) i okrywane opatrunkiem. Rekonwalescencja trwa zwykle od miesiąca do pół roku. W ciągu pierwszych dwóch tygodni pacjent powinien stosować usztywnienia w postaci temblaku, a niekiedy również zażywać przepisane przez lekarza leki.

Często pacjenci już po kilku tygodniach mogą wrócić do regularnej aktywności, a nawet uprawiania sportów. Warto jednak pamiętać, że istotną rolę odgrywa rehabilitacja po artroskopii stawu barkowego. Odpowiednie ćwiczenia można rozpocząć już w pierwszym tygodniu po zabiegu, jeśli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here