Apteka internetowa – przyszłość w sprzedaży leków

5
1872
Apteka internetowa - przyszłość w sprzedaży leków

Rosnąca popularność zakupów leków bez recepty przez Internet

W czasach ogromnej cyfryzacji oraz nieograniczonego dostępu do Internetu, zakupy w sklepach online stały się dla wielu z nas codziennością. Wygoda związana z szerokim wyborem produktów, możliwość porównania konkurencyjnych marek, szybkie porównywanie cen, a także brak konieczności ruszania się sprzed ekranu monitora sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę zakupów. Mogłoby się jednak wydawać, że w pewnych gałęziach handlu tego typu sprzedaż nie będzie cieszyć się popularnością. Co innego stanowi zakup butów, a co innego chociażby leków bez recepty. Jednak nic bardziej mylnego. Branża farmaceutyczna coraz śmielej zaczyna wkraczać do Internetu, przez co zakupy leków w sieci nikogo już nie dziwią. Jednak czy apteki internetowe mogą w przyszłości zdominować rynek i mocno ograniczyć sprzedaż w punktach stacjonarnych?

Zalety wynikające z zakupów w aptekach internetowych

Apteka internetowa to dla pacjentów duża wygoda. Jeżeli chodzi o oferowany asortyment to z pewnością jest on znacznie szerszy niż w przypadku tradycyjnych placówek. W przypadku leków bez recepty jesteśmy w stanie zamówić je bezpośrednio do naszego domu, natomiast leki na receptę również możemy kupić w aptece online, jednak konieczny jest ich osobisty odbiór rzecz jasna z receptą wypisaną przez lekarza. Dużym atutem tej formy zakupów jest możliwość szybkiego sprawdzenia dostępności określonego produktu. W przypadku braku leku, apteka jest w stanie specjalnie na prośbę pacjenta sprowadzić trudno dostępny preparat. Jest to duże ułatwienie w porównaniu do tradycyjnej metody, nie musimy bowiem chodzić od apteki do apteki z nadzieją, że w którejś dostaniemy poszukiwany produkt. Podobnie sprawa prezentuje się w odniesieniu różnego rodzaju nowinek na rynku. W sieci są one zdecydowanie łatwiej dostępne gdyż bardzo często tradycyjne apteki znacznie później wprowadzają do sprzedaży tego typu asortyment.

apteka internetowa

Spora grupa pacjentów z uwagi na swoją chorobę bądź dolegliwość wstydzi się bezpośredniego kontaktu z ludźmi w aptece, gdyż woli na ten temat nie rozmawiać. Anonimowość dzięki zakupom w Internecie z pewnością może okazać się dla nich dobrym rozwiązaniem. Osoby, które jednak chciałyby podczas zakupu skorzystać z porady farmaceuty również znajdą tutaj coś dla siebie, większość aptek prowadzi bowiem infolinię telefoniczną, zatem mamy możliwość dowiedzenia się szczegółów na temat leku bezpośrednio u pracownika apteki.

Jakie leki najczęściej kupowane są w aptekach internetowych?

Produktami kupowanymi przez pacjentów za pośrednictwem aptek internetowych są zdecydowanie leki bez recepty. Najczęściej dotyczy to różnego rodzaju produktów z przeznaczeniem dla dzieci jak na przykład wyprawki oraz mleko dla niemowląt. Dużą popularnością cieszą się także preparaty wzmacniające odporność oraz suplementy diety zawierające minerały i witaminy. Spora grupa osób przez Internet kupuje także dermo kosmetyki, oraz produkty do pielęgnacji.

apteki internetowe

Jak wygląda popularność aptek internetowych w Polsce?

Rynek aptek internetowych w naszym kraju ciągle znajduje się w fazie wczesnego rozwoju, co za tym idzie ich udział w całkowitej sprzedaży leków w porównaniu do tradycyjnych aptek jest nadal relatywnie niewielki. Głównej przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w kilku aspektach. Po pierwsze największą grupę klientów aptek stanowią osoby starsze, a w zdecydowanej większości przypadków nie potrafią one posługiwać się w pełni komputerem czy smart fonem, przez co znacznie prościej jest im dokonać tradycyjnych zakupów. Kolejna kwestia związana jest z czasem związanym z realizacją zamówienia oraz dostawą. Zazwyczaj kupując lek chcielibyśmy szybko go zażyć, aby szybko pozbyć się na przykład bólu bądź gorączki, dlatego w typ przypadku również apteki stacjonarne będą lepszym rozwiązaniem. Jeszcze inna sprawa dotyczy kosztu związanego z całą usługą. Zamawiając pojedynczy lek znacznie taniej jest nam go dostać w stacjonarnej placówce z uwagi właśnie na koszty dostawy. Zakupy przez Internet tańsze mogą okazać się dopiero w przypadku większego zamówienia. Podczas realizacji zakupów w aptece internetowej powinniśmy również zadbać o nasze bezpieczeństwo. Jak sprawdzić czy dany sklep działa legalnie? Otóż każda apteka internetowa musi posiadać swój stacjonarny punkt obsługi, w którym pracuje fachowy personel obsługujący infolinię. Dodatkowo na stronie powinny znaleźć się także informacje o tym kto zarządza daną apteką.

Źródło: http://polskakosmetologia.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

5 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Swego czasu nie byłem przekonany do zakupów w aptece internetowej i powiem więcej – byłem wręcz negatywnie do niej nastawiony. Zwyczajnie nie miałem zaufania do zakupu leków bez recepty ze źródła mi nie znanego. Zdecydowałem się jednak na zakup w takiej aptece i byłem mile zaskoczony obsługą, szybką dostawą i gratisami które dostałem. Teraz jak mam kupić lekarstwa to nie idę do apteki za rogiem tylko wybieram aptekę internetową. Duża oszczędność czasu.

  2. Apteki internetowe mają tą zaletę, że można szybko porównać ceny danego leku czy suplementu na rynku. Przy aptece stacjonarnej musimy się zdać na doradztwo farmaceuty, do którego nie wiedzieć czemu mamy tak duże zaufanie jak do księdza. Swoją droga bardzo trafny artykuł, który porusza ważne tematy przy aptece internetowej.

  3. Zgodzę się z twórcą artykułu, że apteka internetowa jako sklep internetowy w Polsce jeszcze raczkuje. Myślę jednak że trend w tego typu specyficznych zakupach będzie się rozwijał. Jeszcze 10 lat temu mało kto by pomyślał aby leki kupić w aptece internetowej. Teraz jest to na porządku dziennym. Zależy mi tylko aby czuwał nad takimi aptekami internetowymi jakiś specjalny organ aby zapobiec wprowadzeniu na rynek jakiegoś trefnego suplementu. Chodzi w końcu o nasze zdrowie prawda.

  4. Pełna zgoda z treścią artykułu oraz z innymi osobami komentującymi go. Apteka internetowa to przyszłość. Czy tego chcemy czy też nie. Tak się zmienia świat, że niedługo coraz więcej nawet tych wstydliwych usług będzie świadczona przez Internet. Żyjemy szybko i chcemy otrzymać wszystko teraz albo najpóźniej na drugi dzień 🙂 Ciekawą opcją są te apteki internetowe, bo rzeczywiście dają pełen przegląd cen, leków na dane schorzenie, a nie że musimy kupić co nam powie sprzedawca w aptece.

  5. A ja jestem stałym klientem apteki internetowej i bardzo sobie chwalę ten typ zakupów. Muszę przyjmować niektóre suplementy przez parę miesięcy. W aptece online mogę kupić na zapas za jednym razem cały zestaw leków i mam spokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here